Iako su crnogorske vlasti tokom 2008. generalno poštovale ljudska prava svojih građana, brojni problemi i dalje uporno opstaju, ocijenilo je američko ministarstvo spoljnih poslova u redovnom godišnjem izvještaju o stanju ljudskih prava u svijetu, prenose Vijesti.
"Među tim problemima su policijsko maltretiranje osumnjičenih u pritvoru, zatvorski uslovi ispod standarda, zloupotreba i arbitrarnost hapšenja, policijska nekažnjivost, dugotrajan pritvor prije suđenja, kašnjenje i neefikasna suđenja, raširena percepciju korupcije u policiji i pravosuđu, progon novinara, diskriminacija nad velikim brojem interno raseljenih osoba, diskriminacija nad ženama, trgovina ljudima i diskriminaciju nad etničkim manjinama, posebno Romima", navodi se u posebnom izvještaju Stejt departmenta za Crnu Goru koji je juče u Vašingtonu predstavila državna sekretarka Hilari Klinton.
U odjeljku "Korupcija vlasti i transparentnost", Stejt department konstatuje da vlasti nijesu dosljedno primjenjivale zakonske odredbe o krivičnim kaznama za korupciju državnih zvaničnika, kao i da postoji "raširena percepcija korupcije, posebno u izvršnoj i sudskoj vlasti".







0 Comments