Nuri: Produžiti rok za zatvaranje tribunala u Hagu

by | jul 30, 2008 | Novosti | 0 comments

Savjetu bezbijednosti UN trebalo bi da podnese zahtjev da produži rok za zatvaranje Haškog tribunala kako bi taj sud imao dovoljno vremena da se pozabavi slučajem Radovana Karadžića, rekao je danas portparol međunarodne organizacije za zaštitu ljudskih prava Amnesti internešnel Rikardo Nuri.

On smatra da bi trebalo pokrenuti inicijativu koja bi navela Savjet bezbijednosti UN da revidira svoju odluku o zatvaranju Tribunala 2010. godine, jer bi u protivnom "postojao rizik da pravda djeluje samo djelimično u slučaju jednog od glavnooptuženih za kršenje prava čovjeka".

Prema Nurijevom mišljenju, "nije pravično" da Karadžiću bude suđeno na brzinu i samo za dio prestupa za koje se tereti, a da suđenje za ostale prestupe bude ustupljeno nacionalnim sudovima.

"Ako se to desi, pravda će pretrpjeti katastrofalan poraz", ocijenio je Nuri, dodajući da bi zahtjev za "produžetak života" Haškog tribunala trebalo da bude prioritet svih organizacija za odbranu prava čovjeka.

0 Comments

Submit a Comment