Prvi put aktivirana zajednička odbrana EU

by | nov 17, 2015 | Novosti, Priča dana | 0 comments

EU_ armijaZemlje članice Evropske unije jednoglasno su podržale zahjev Francuske da se aktivira član Ugovora EU o uzajmoj obrani i pomoći, izjavila je danas visoka predstavnica EU-a za spoljnu I sigurnosnu politiku Federika Mogerini.

“Danas su zemlje članice jednoglasno dale snažnu podršku i izrazile spremnost da pruže traženu pomoć”, rekla je Mogerini na konferenciji za novinare.

Francuski ministar obrane Žan-Iv le Drijan u utorak je službeno na sastanku ministara obrane podnio zahtjev da se aktivira člana 42.7 Ugovora EU, koji govori o uzajmnoj obrani i pomoći u slučaju kada to zatraži jedna napadnuta članica.

Taj člana Ugovora nikada nije korišćen u istoriji EU, prenose mediji.

Kako prenosi “Gardijan”, Le Drijan je naveo da bi partneri pomogli ili učešćem u operacijama u Siriji i Iraku ili pružanjem podrške na drugim mjestima, kako bi se rasteretila vojska Francuske.

“Francuska ne može sama”, rekao je Le Drijan kolegama u Briselu.

0 Comments

Submit a Comment