Apaturaj: Dijelimo odgovornost za haške bjegunce

by | mar 23, 2007 | Novosti | 0 comments

Portparol NATO Džejms Apaturaj izjavio je da medjunarodna zajednica, uključujući i NATO, dijeli odgovornost za dosadašnji neuspjeh u hapšenju optuženih za ratne zločine Radovana Karadžića i Ratka Mladića, ali da je najveća odgovornost za njihovo hapšenje na vladama BiH i Srbije.

"Dvije države, BiH i Srbija, primarno su odgovorne za hapšenje osumnjičenih i njihovo prebacivanje Haškom tribunalu. Ali i medjunarodna zajednica prihvata dio odgovornosti, zbog čega NATO štab u Sarajevu uz EUFOR, pruža podršku i u razbijanju mreže podrške bjeguncima", rekao je Apaturaj za Dnevni avaz.

On je rekao da nije siguran "da iko zna gdje su njih dvojica", i istakao da se time ne isključuje odgovornost domaćih vlasti za njihovo hapšenje.

Apaturaj je podsjetio da je Hrvatska mnogo doprinijela hapšenju odbjeglog generala Ante Gotovine, iako se on nije nalazio na njenoj teritoriji.

"U prvom redu, to je posao vlada BiH i Srbije, i tako je uvijek bilo, i mi ćemo pružiti svu neophodnu podršku za hapšenje te dvojice, ali i drugih", kazao je Apaturaj.

On je dodao da članstvo BiH u Partnerstvu za mir "ne znači da NATO više neće pratiti aktivnosti BiH na saradnji s Tribunalom u Hagu".

0 Comments

Submit a Comment