Kijevske vlasti ne mogu da objasne stanovništvu zbog čega se vodi rat na istoku Ukrajine, a građani koji su mobilizovani strahuju za život i traže načine da izbjegnu vojnu službu, piše Vašington post.
“Ukrajinci su spremni da sjede u zatvoru zbog izbjegavanja vojne službe, samo da ne učestvuju u ratnim dejstvima na istoku Ukrajine”, navodi list.
Onima koji izbjegavaju vojni rok i dezerterima prijeti zatvorska kazna od dvije do pet godina, ali to Ukrajince ne zaustavlja, prenosi Srna.
Čak i oni Ukrajinci koji su učestvovali u protestima krajem 2013. i početkom 2014. ne žele da idu u armiju jer se plaše za život.
Ukrajinska armija suočena je s problemima među kojima je podmićivanje članova mobilizacione komisije i neefikasan sistem izbora i pripreme novih vojnih kadrova, prenosi agencija Sputnjik.
Osim toga, porodice ubijenih vojnika često treba da se bore da bi dobile obećanu podršku države.
“Ne razumijemo za šta se borimo, Vlada ne objašnjava ljudima ciljeve tog rata”, izjavio je za list vojni analitičar Aleksej Arestovič, koji dodaje da se konflikt u Ukrajini, čak i poslije godinu dana trajanja, zvanično ne naziva “ratom”.
Ranije su mediji prenijeli da je propala mobilizacija u Ukrajini, objavljena početkom 2015. godine. Žitelji Ukrajine počinju da shvataju “realnu, užasavajuću” cijenu rata.
Prema njihovom mišljenju, konflikt iz aprila 2014. godine pretvorio se u “krvavi, iscrpljujući masakr”, koji je već odnio između pet i pedeset hiljada života.
Mnogi mladi Ukrajinci više vole da dobiju status izbjeglice u Rusiji. Tako se, prema podacima ruskih vlasti, na teritoriji Ruske Federacije nalazi gotovo 1,3 miliona građana Ukrajine koji otvoreno govore da su tu kako bi izbjegli vojni poziv.







0 Comments