Lagard: Svijet je ogrezao u osrednjosti

by | apr 10, 2015 | Novosti | 0 comments

Direktorica MMF-a Kristin Lagard kaže da i bogate i siromašne države moraju preduzeti agresivnije reforme kako bi “otrgle” globalnu ekonomiju od usporenog rasta.

Uz poruku da je svijet ogrezao u “novo osrednje stanje”, Lagard je rekla i da posljedice finansijske krize iz 2008. godine i dalje koče brojne države, dok su mnoge razvijene zemlje suočene sa problemom niskog privrednog rasta, niske inflacije, visokog duga i visoke stope nezaposlenosti, prenosi Tanjug vijest agencije Frans pres.

Sa druge strane, manje razvijene zemlje nastavljaju da se bore sa odlivom kapitala i valutnim oscilacijama.

“Globalni oporavak se nastavlja, ali je skroman i neujednačen, i u mnogim dijelovima svijeta nedovoljno jak”, piše u govoru Lagardove pred vašingtonskim Atlantskim savjetom.

Iako su problemi država svijeta različiti, za ubrzanje tempa globalnog privrednog rasta je, prema njenim riječima, potrebno da sve države preduzmu odlučne strukturne reforme u oblasti investicionih propisa, tržišta rada i drugim sektorima.

“Iskreno da kažem, u prevelikom broju država, ove reforme su izostale”, navodi Lagard.

0 Comments

Submit a Comment