U Hrvatskoj se u nedjelju, 28. decembra, održavaju predsjednički izbori na kojima će se glavna bitka voditi između aktuelnog predsjednika, socijaldemokrate Iva Josipovića i konzervativke Kolinde Grabar Kitarović iz Hrvatske demokratske zajednice.
Na izborima učestvuju četiri kandidata, a ankete predviđaju da će građani predsjednika izabrati u drugom krugu, 11. januara, jer niko od kandidata neće uspjeti da dobije podršku više od 50 odsto izašlih na birališta.
Sva predizborna istraživanja pokazuju da će Josipović i Grabar Kitarović odmjeriti snage u drugom krugu, jer se trenutno podrška Josipoviću kreće oko 45 odsto, a Grabar Kitarović oko 35 odsto. Uz njih su kandidati desničar Milan Kujundžić, bivši funkcioner HDZ, i 24-godišnji građanski aktivista Ivan Vilibor Sinčić iz organizacije Živi zid, koja sprječava nasilne deložacije, prenosi Beta.
Ovi predsednički izbori ostaće upamćeni i po malom broju kandidata, manje ih je bilo samo 1997. godine, kada ih je bilo troje.
Na poslednjim predsjedničkim izborima bilo je 12 kandidata, a aktuelni predsjednik Ivo Josipović je kao kandidat Socijaldemokratske partije (SDP) pobijedio u drugom krug bivšeg SDP-ovca Milana Bandića, koji je nastupio kao nezavisni kandidat.







0 Comments