Sudija Specijalnog suda Marko Kljajević, predsjednik Vijeća u postupku optuženima za ubistvo srpskog premijera Zorana Đinđića, odlučio je da se povuče iz ovog predmeta, objavio je Danas, pozivajući se na nezvanične izvore.
Ti izvori su dodali da se sa sudijom Kljajevićem, koji je još na godišnjem odmoru, intenzivno pregovara da povuče odluku, te da pregovarači nisu iz vladajućih struktura.
O mogućem Kljajevićevom odstupanju nije obaviješten Okružni sud, ali ni Veliko personalno vijeće kojem bi pismena ostavka, odnosno zahtjev za razrješenje, trebalo da bude poslat, piše Danas.
Zasad su još nejasni razlozi ovakve odluke, ali se pretpostavlja da je riječ o izuzetno jakim političko-medijskim pritiscima na njega kao predsjedavajućeg vijeća. Čak se i krivični postupak protiv njegovog brata Gorana Kljajevića, doskorašnjeg predsjednika Trgovinskog suda u Beogradu osumnjičenog za zloupotrebu službenog položaja u postupku protiv takozvane stečajne mafije, u javnosti tumačio kao vid pritiska na sudiju Marka Kljajevića.
Danas podsjeća da je proces optuženima za ubistvo premijera Zorana Đinđića praktično je doveden do kraja. Od procesnih stvari ostalo je još da se sasluša novi svjedok-saradnik Dejan Milenković Bagzi i vještaci iz Instituta za kriminalističku tehniku iz Visbadena.
Za ubistvo premijera Đinđića optuženi su nekadašnji komandant Jedinice za specijalne operacije Milorad Ulemek Legija, Zvezdan Jovanović, Dušan Krsmanović i bivši pripadnici JSO i DB Srbije Saša Pejaković, Branislav Bezarević i Željko Tojaga.
U bjekstvu su pripadnici zemunskog klana Miloš i Aleksandar Simović, Ninoslav Konstatinović, Vladimir Milisavljević, Sretko Kalinić i Milan Jurišić-Jure.
Svjedoci-saradnici u ovom procesu su Ljubiša Buha Čume i Miladin Suvajdžić, dok je svjedok-saradnik Zoran Vukojević Vuk 3. juna ove godine ubijen.
Suđenje za ubistvo premijera Đinđića počelo je 22. decembra 2003. godine u Specijalnom sudu, a nastavak glavnog pretresa je zakazan za 7. i 8. septembar, kada bi iskaz trebalo da da svjedok-saradnik Dejan Milenković Bagzi, piše Danas.







0 Comments