Nova vrsta grinja dobila ime po Njegošu

by | aug 14, 2025 | Novosti | 0 comments

Nova vrsta grinja čiji je naučni naziv Torrenticola vladika je dobila ime u čast mitropolita Petra II Petrovića Njegoša.

„Nova vrsta opisana je iz Crne Gore, i poznata je samo sa dva lokaliteta: Mlinski potok kod Crnog jezera na Durmitoru i potok Bistrica na Crkvinama, Kolašin“, kazao je Vladimir Pešić, redovni profesor Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta Crne Gore.

Nova vrsta je opisana na osnovu analize DNK sekvenci (metoda DNA barkodinga) koja je pokazala da je riječ o izuzetno staroj vrsti, piše u saopštenju.

„Nova vrsta posjeduje snažne štitove na trbušnoj i leđnoj strani, osobina koja je podsjetila autore, kako to navode u radu, na jedan od najčešće citiranih Njegoševih stihova: „Tvrd je orah voćka čudnovata, ne slomi ga, al zube polomi“, metafora koja simbolizira borbu i otpornost crnogorskog naroda u teškim vremenima“, objasnio je Pešić.

Autori nove vrste su Prof. Vladimir Pešić sa Univerziteta Crne Gore, Prof. Andrzej Zawal iz Poljske i Dr Harry Smit iz Holandije. Rad sa novim vrstom je dostupan je

0 Comments

Submit a Comment