Izborna komisija BiH sjutra o oduzimanju mandata Dodiku

by | aug 5, 2025 | Novosti | 0 comments

Centralna izborna komisija BiH (CiK) sjutra će održati sjednicu na kojoj će oduzeti mandat predsedniku Republike Srpske (RS) Miloradu Dodiku, nakon što mu je Sud Bosne i Hercegovine (BiH) izrekao presudu od godinu zatvora i šest godina zabrane obavljanja službene dužnosti.

Prema Izbornom zakonu BiH, pošto oduzme Dodiku mandat, CIK u roku od 90 dana treba da raspiše prijevremene izbore za predsjednika Republike Srpske.

Dodik je ranije izjavio da neće dozvoliti prijevremene predsjedničke izbore u RS.

Neke opozicione stranke su već odbile poziv Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) o formiranju vlade nacionalnog jedinstva, poput Narodnog fronta (NF) i Liste za pravdu i red, a odluka Srpske demokratske stranke i Partije demokratskog (PDP) progresa očekuje se u narednim danima.

PDP je za četvrtak zakazao sjednicu Predsjedništva te stranke.

Prema nezvaničnim informacijama, sve opozicione stranke odbiće taj poziv, kao i poziv na bojkot prijevremenih predsjedničkih izbora i učestvovaće na njima.

Dodikova odbrana je najavila da će tražiti privremenu mjeru do odluke Ustavnog suda BiH, kome s obzirom da namjeravaju podneti apelaciju Ustavnom sudu BiH.

VEZANE VIJESTI

0 Comments

Submit a Comment