Vlada Paname neće obnoviti memorandum o međusobnom razumijevanju sa Kinom u okviru inicijative “Pojas i put”, izjavio je panamski predsjednik Hose Raul Mulino nakon razgovora sa državnim sekretarom SAD Markom Rubijom, koji je zahtijevao “trenutne promjene” u upravljanju Panamskim kanalom, ključnim plovnim putem koji su izgradile SAD početkom 20. vijeka i predale Panami 1999. godine, prenosi RT na srpskom jeziku.
Vašington smatra da Kina ima “previše uticaja” na ovaj plovni put.
Kako je ranije saopštio američki Stejt department, Rubio je na sastanku u Panami upozorio Mulina da dozvoljavajući kinesko učešće, Panama krši sporazum sa SAD iz 1977. koji garantuje trajnu neutralnost plovnog puta. Rubio je zaprijetio potencijalnom američkom odmazdom ukoliko zemlja ne smanji kineski uticaj, koji Vašington smatra “prijetnjom kanalu”.
Ranije je predsjednik Donald Tramp izjavio da će zahtijevati brz povratak Panamskog kanala u američko vlasništvo zbog visokih taksi za prolaz kroz njega








0 Comments