Poslije 13 godina rata i nekoliko godina relativnog zatišja, sirijski pobunjenici su juče zauzeli veliki dio najvećeg sirijskog grada Alepa.
Pobunjenici su grupa Hajat Tahrir al Šam., sunitska paravojska koju podržava Turska, a SAD je smatraju terorističkom organizacijom.
Hajat Tahrir al Šam nastao je 2017. godine udruživanjem niza militantnih grupa koje su se formirale tokom građanskog rata koji je izbio u Siriji nakon početka tzv. Arapskog proljeća 2011.godine.
Velika i neočekivana ofanziva Hajat Tahrir al-Šama počela je dan nakon što su Izrael i Hezbolah objavili prekid vatre u Libanu. Pobunjenici su zaključili da su saveznici Bašara el Asada – Hezbolah, Iran i Moskva – slabi i zauzeti na drugim frontovima i pokrenuli su napad, konstatuje se u tekstu objavljenom na portalu B92.
U borbi sa ovom militantnom grupom uključeni su i ruski borbeni avioni.








0 Comments