“Svjetska banka kaže da ako Balkan implementira četiri slobode koje imamo u EU može da doda dodatnu trećinu svog bruto društvenog proizvod (BDP). Region to treba da uradi, time što će ukloniti barijere. Mi smo napravili ekonomski investiocioni plan imajući to na umu”, rekao je Varhelji nakon sastanka sa crnogorskim vlastima.
Varhelji je naglasio da “Otvoreni Balkan” nije zamjena za Evropsku uniju već da može omogućiti državama regiona da preuzmu pravni okvir EU.
“Ovo nije zamjena za članstvo EU, sasvim suprotno tome, jer cijeli Zapadni Balkan treba da postane članica EU. Prirodno je da ako želite možete već da primjenjujete pravila koja ćete primjenivati kad budete u EU”, prenosi RSE.
“Otvoreni Balkan” je inicijativa Srbije, Albanije i S. Makedonije, koja je, u cilju unapređenja regionalne saradnje, pokrenuta oktobra 2019. uz poziv drugim zemljama Zapadnog Balkana da se pridruže.
Ulazak odbijaju Kosovo, Crna Gora i Bosna i Hercegovina.
Ova inicijativa ima podršku Evropske unije i administracije SAD.
Visoki predstavnik EU za vanjske poslove i bezbjednosnu politiku Žozep Borelj i Varhelji su pohvalili spoljnopolitičku usklađenost Crne Gore sa EU, naročito u svijetlu primjene evropskih sankcija protiv Rusije zbog agresije na Ukrajinu.
Poručili su da će Brisel nastaviti da pomaže Crnu Goru i ostale države regiona u suočavanju sa potencijalnom odmazdom zbog principa koje slijede u tom pogledu.
Borelj i Varhelji borave u dvodnevnoj posjeti Crnoj Gori gdje su 14. jula učestvovali na sastanku Savjeta za stabilizaciju i pridruživanje EU – Crna Gora.








0 Comments