Prema rečima admirala, ‘Kursk’ je nastradao u sudaru sa podmornicom NATO-a, čiji naziv je prilično siguran da zna. Međutim, kako je naveo u intervjuu za Sputnjik, „da bi se javno imenovalo to plovilo, potrebno je imati dokaze i pružiti ih“, što on ne može da učini.
Njegova pretpostavka je da je podmornica NATO-a pratila ‘Kursk’, ali da mu se previše probližila, ili da je „manevar ruske podmornice doveo do gubitka kontakta“.
Popov konstatuje da je strana podmornica nastradala usljed sudara sa ‘Kurskom’ i velike eksplozije municije na njemu.
Najveća katastrofa u istoriji pomorske flote Rusije dogodila se prije 20 godina. Podmornica ‘Kursk’ je zajedno sa posadom potonula u Barencovom moru. Poginula je cjelokupna posada od 118 članova.
Zvanična istraga Ruskog ministarstva odbrane o potapanju “Kurska” utvrdila je da je katastrofu u Barencovom moru, 135 kilometara od ruske obale, prouzrokovala slučajna eksplozija torpeda u skladištu, ali se spekulisalo i da je podmornica pogođena torpedom sa američke podmornice.








0 Comments