Dobro vino, al’ nacističko

by | dec 15, 2018 | Zanimljivosti | 0 comments

Austrijski civilni aktivisti traže promjenu imena poznatog austrijskog crnog vina, koje je nazvano po njegovom stvaraocu Fridrihu Cvajgeltu (Friedrich Zweigelt), ‘strastvenom nacisti’, prenose online mediji.

Vino Cvajgelt nastalo je zahvaljujući ukrštanju vrsta vinove loze Sankt Loren i Blaufrenkiš, u čemu je uspio Fridrih Cvajgelt 1922 godine.

On je svoju kreaciju nazvao ” Rotburger”, a poslije njegove smrti vino je nazvano po njemu.

Inicijativa “Institut bez određenih osobina” kritikovala je, na konferenciji za štampu, austrijske vinare, što, kao nijedna druga privredna grana, ćute o nacističkoj prošlosti.

“Ćute iako je Cvajgelt bio ‘strastveni nacista’, koji je već od aprila 1933. postao član tada zabranjenog NSDAP”, ukazali su oni.

Od 1938. godine do oslobađanja Austrije, Cvajgel je bio direktor obrazovne ustanove za vino i povrtarstvo u Klosternojburgu.

Nakon završetka rata izgubio je to radno mjesto i zatvoren je zbog širenja mržnje, ali je već nakon šest mjeseci oslobođen.

Aktivisti traže rasvjetljavanje prošlosti Cvajgelta i obavještenje o nacističkoj pozadini, kao i promjenu imena ove vrste vina.

0 Comments

Submit a Comment