Jedan od poslednjih svitaka sa Mrtvog mora dešifrovali su istraživači u Izraelu, objavio je BBC. Šezdeset djelova spojeno je tokom poslednjih godinu dana, a na njima se navodi ime festivala koji obilježava smjenu godišnjih doba.
Otkriven je, takođe, još jedan svitak na kojem je autor ispravio greške napravljene na pređašnjim.
U svitku se detaljno opisuju posebni festivali, koji su se zvali Nova pšenica, Novo vino i Novo ulje, a bili su povezani sa jevrejskim festivalom Šavuotom.
Istraživači su takođe utvrdili i ime koje je sekta esena koristila za festival, koji se održavao četiri puta godišnje sa smjenom godišnjih doba. Ime mu je bilo Tekufah, a ista riječ u modernom hebrejskom znači “period”.
Oko 900 svitaka, koje je, kako se vjeruje, napisala jevrejska gnostička sekta, predmet su velikog interesovanja od kada su pronađeni 1947. godine u pećini kod Kumrana, zbog čega su takođe nazvani i Kumranski spisi.
Kolekcija se smatra najstarijom kopijom Biblije ikada pronađenom, a potiču iz četrvrtog vijeka prije nove ere.








0 Comments