Hrvatska obilježila Dan sjećanja na romske žrtve genocida

by | aug 2, 2016 | Novosti | 0 comments

Jasenovac, 27.01.2012 - Noc muzeja: Postavljena rasvjeta na spomenik u JasenovcuKomemoracijom na romskom groblju Uštica pored Jasenovca, u Hrvatskoj je danas obilježen Međnarodni dan sjećanja na sve romske žrtve genocida tokom Drugog svjetskog rata, s porukama da su Romi sastavni dio hrvatske istorije, da obogaćuju njenu multikulturalnost i da treba raditi na njihovoj kvalitetnijoj integraciji u hrvatsko društvo.

“Treba da ostane upamćeno da je od 1941. do 1945. na ovom prostoru ubijeno 16.173 Roma. Samo na ovom mjestu stradalo je 5.608 djece i 4.887 žena pripadnica romskog naroda. Radilo se o pravom genocidu s ciljem istrebljenja romskog naroda sa ovih prostora”, rekao je saborski zastupnik Roma Veljko Kajtazi, dodajući da je broj žrtava i znatno veći, prenosi Beta vijest agencije Hina.

Govoreći u ime Saveza antifašističkih boraca Franjo Habulin je rekao da je Hrvatska danas, nakon 75 godina, ponovno suočena sa fašizacijom.

“Hrvatska se gura u desno, veliča se NDH i vojska i režim te države, a to ne možemo prihvatiti”, rekao je Habulin, ocijenivši da takvo redizajniranje istorije “Hrvatsku vodi u nove podjele i narušava njen ugled u međunarodnoj zajednici”.

Komemoracija u Uštici najveće je godišnje okupljanje Roma u Hrvatskoj, a datum je simbolično odabran na dan kada je u Aušvicu ubijena posljednja grupa od 2987 Roma. Obilježavanje Međunarodnog dana sjećanja na romske žrtve holokausta u Hrvatskoj se organizuje od 2012.

0 Comments

Submit a Comment