Jakšić: Ruska softpower strategija na Balkanu

by | jul 2, 2016 | Novosti | 0 comments

rusija-srbijaOtkako su odnosi Rusije sa Zapadom u krizi, uočljivije je da Balkan postaje aktuelan Moskvi koja želi da pokaže da je faktor u regionu u kome ima dovoljno onih koji i dalje žele da žive u mitu istorije, čime Rusiji olakšavaju da region upotrijebi za povratak na svjetsku scenu u punom kapacitetu globalne sile, komentariše Boško Jakšić u beogradskoj Politici.

Da li je ruska ofanziva preventivna taktika blokade ili je osmišljena prilika da se ambicije Moskve šire? Da li je takav nastup dio nove strategije Kremlja? Jeste, potvrđuje izvještaj veoma uticajnog ruskog Savjeta za spoljnu politiku koji je pod naslovom “Ruska softpower strategija na Balkanu” predočen predsjedniku Putinu: “U ovom regionu, koji je tradicionalno povezan s Rusijom, ne možemo se ograničiti samo na to da investiramo u preduzeća. Mi moramo izdvojiti novac za infrastrukturu i ljude koji u Rusiji vide alternativnu svjetsku silu.” Tako je poslije diplomatije, vojske, bezbjednosti, finansija ili energetike, angažman proširen, posebno u propagandnom smislu, piše Politikin spoljnopolitički komentator.

Ključni motiv pojačanog interesovanja Rusije za Balkan jeste namjera Moskve da spriječi širenje NATO-a po regionu. Blokada je jedan od ključnih strateških motiva Kremlja i nema veze samo sa Balkanom jer je dio širih odnosa Rusije prema Zapadu. Pošto se Crna Gora izmakla jer je primila poziv za članstvo u NATO, Rusija sada na sve načine sprječava ulazak Srbije i Bosne i Hercegovine. Članstvo Srbije opisuje sa kao “katastrofalno”. U BiH se protivljenje ostvaruje preko Republike Srpske koja je bastion ruskog uticaja na Balkanu. Sada se sve češće aktivira i drugi, mekši front, koji se tiče Evropske unije, piše Jakšić u Politici.

0 Comments

Submit a Comment