RSF: Crna Gora 114. po slobodi medija

by | feb 12, 2015 | Novosti, Priča dana | 0 comments

Crna Gora je na 114.od 180 zemlja na svjetskoj rang listi po slobodi medija za 2015., navodi se u godišnjem izvještaju međunarodne NVO  za zaštitu novinara Reporteri bez granica (Reporters sans frontieres) sa sjedištem u Parizu.

Crna Gora je i prošle godine bila na 114 mjestu liste RSF, što znači da nije napredovala u slobodi medija.

Ispred Crne Gore su sve zemlje osim Makedonije, koja je na 117. mjestu. Slovenija je na 35. mjestu, Hrvatska 58, BiH66 i Srbija 67.

Finska, Norveška i Danska su na vrhu s najvećim Indeksom slobode medija, dok je najlošija situacija u Turkmenistanu, Sjevernoj Koreji i Eritreji.

RSF u izvještaju navodi da su SAD po slobodi medija pale za tri mjesta i da su na 49. mjestu, Rusija je pala za četiri mjesta i nalazi se 152. mjestu.

Prema godišnjem indeksu, bilježi se veći stepen kršenja slobode informacija u 180 zemalja, na svim kontinetnima, navodi RSF i dodaje da se najveći pad između dva izvještaja bilježi u regionu EU-Balkan.

RSF svake godine objavljuje izvještaj i pravi spisak zemalja uzimaju u obzir nekoliko faktora – nivo zloupotrebe medija, stepen pluralizma, nezavisnost medija, životna sredina i autocenzura, pravni okvir, transparentnost i infrastruktura.

 

0 Comments

Submit a Comment