Orangutan dobio parnicu

by | dec 24, 2014 | Zanimljivosti | 0 comments

Sud u Argentini je donio presudu bez presedana koja štiti prava orangutana u zatočeništvu, javila je televizija CNN, prenosi Beta.

Sandra je prvi orangutan koji je na sudu pobijedio i tako dobio pravo da bude pušten iz kaveza u svoje prirodno stanište, gdje će imati djelimičnu slobodu.

Sud kome su se obratili advokati aktivista za prava životinja je procijenio da orangutan Sandra, koja živi 20 godina u zoološkom vrtu u Buenos Ajresu, ima zagarantovana prava na život i slobodu.

Ova presuda, na koju uprava zoološkog vrta ima dvije nedjelje da uloži žalbu, je bez presedana u svijetu.

Stručnjaci tvrde da ovakva presuda može da se odnosi ubuduće isključivo na životinje Sandrine vrste, zbog toga što one imaju 96 odsto genetskih sličnosti sa ljudima.

Neki aktivisti za zaštitu prava životinja smatraju, ipak, da presuda označava prekretnicu za sve vrste u zatočeništvu.

0 Comments

Submit a Comment