Ukrajinske vlasti i proruski aktivisti saopštili su danas da je registrovano više kršenja primirja koje je na snazi od 5. septembra na istoku Ukrajine.
Vlasti Donjecke Narodne Republike navode da su ukrajinske snage prekršile primirje sedam puta tokom protekle noći u okolini Donjecka.
Ukrajinska vojska je navela da su proruski aktivisti nastavili sa pucnjavom na kontrolne punktove na više lokaliteta, kao i na aerodrom “Donjeck” u istoimenom regionu, prenosi RIA Novosti.
Kijev je 15. aprila počeo veliku akciju protiv proruskih ativista u regionima na istoku Ukrajine. U sukobima je poginulo više od 2.600 ljudi, a 6.000 civila je ranjeno.
Vlasti u Kijevu su 5. septembra u Minsku potpisale sporazum o prekidu vatre sa zvaničnicima Donjecke i Luganske Narodne Republike, podsjeća Srna.
Protekle noći potpisan je i memorandum o miru koji predviđa obustavu neprijateljstava, povlačenje artiljerije na 15 kilometara od “linije kontakta”, stvaranje bezbjednosne zone od 30 kilometara na istoku Ukrajine, zabranu nadlijetanja borbenih aviona i bespilotnih letjelica i povlačenje stranih plaćenika iz oba tabora.







0 Comments