U beskraju pljačke koja se svakodnevno vrši nad građanima Crne Gore ono što čine EPCG i TELEKOM predstavlja najdrskiju pljačku, stalnu pljačku u kojoj su građani potpuno nezaštićeni i nemoćni. Koristeći svoj monopolski položaj i razne dilove koje su u privatizacijama napravili sa vrhovima vlasti (deponovanje novca na propalu „Prvu banku“, korupcija, prodaja podzemnog kabla…), te zbog toga što su oni najveći oglašivači u zemlji pa ih mediji „štede“, otvoreno nas kradu i ucjenjuju, bahato i drsko ponižavaju. Mi, potpuno nemoćni, dužni smo da od njih trpimo svakojake harače i neprikrivenu krađu. Za sudske postupke ovako pojedinačno nemamo novca, volje, a ni šanse. Oni mogu platiti najbolje advokate, napraviti dilove sa sudstvom – koje je produžena ruka koruptivne vlasti.
Što da radimo?
Ni sam ne znam. U stvari znam, ali znam i nas kakvi smo-nikakvi. Da nismo nikakvi ne bi nam se događalo sve što nam se događa.
Da počnem od EPCG:
Na računima za utrošenu energiju manji dio je sami utrošak energije, veći, druge stavke i takse. Skuplja ambalaža od proizvoda! Ali, to nije sve (kako kaže reklama), samo dio. Svakodnevno nas deru, kradu i ucjenjuju na razne načine i po drugim osnovama.
Lični primjer:
EPCG je angažovala firmu „Meser“ kao izvođača radova na ugradnju novih, „pametnih“ brojila. Pri izvođenju radova dužni su da na objektima u kojim ugrađuju nova brojila vrate sve u prvobitno stanje. U mojoj staroj, naslijeđanoj kući, u centru grada, koja ima 4 brojila – su napravili takav haos da bi mi trebale stranice da to opišem: kuća je bila puna otpadaka od maltera, za prašinu da ne pišem, zamalterisali su to tako da zidovi izgledaju kao more na buri, pri radovima su u zidu prekinuli glavni dovodni kabla pa ga prespojili nekakvom spojnicom, ostavili neokrečen veći dio zidova na kojim su vršili radove… Na kraju, kada su pošli, ostao sam bez tzv. jeftine tarife. Na reklamaciju u EPCG su mi drsko odgovorili da oni nemaju ništa sa tim već „Meser“ te da se njima obratim, kao da sam ih ja angažovao i tražio da mi izvode radove a ne EPCG. Najzad su došli iz „Meser“-a i regulisali nižu terifu – „evo, sad radi signalna lampica“. Par mjeseci kasnije vidim da mi je na računima za električni energiju samo viša tarifa . Opet reklamacija koju ne mogu poslati meilom ili poštom već moram lično na šalter! A moj posao, izlasci sa posla, vrijeme, živci…? Cijelo vrijeme – oko 5 mjeseci plaćam isključivo višu tarifu. Najzad dolaze iz EPCG i utvrđuju da kabl za sat za nižu tarifu uopšte nije spojen.
Mijenjaju sat!
Zašto?
Tako je pravilo, iako je ispravan! 5 ili 6 mjeseci sam plaćao samo skuplju tarifu, ne mojom greškom, i nikom ništa.
Može im se. Nema ko da me zaštiti: ni inspekcije, ni „regulatorne agencije“, ni sud, ni država prije svih.
Mojem rođaku se desilo sledeće:
Žive u stambenoj zgradi. Cijele zime su im dolazil računi manji nego su očekivali, čudili se kako im je manja potrošnja. Onda, negdje krajem januara dođu iz EPCG i kažu im da treba da doplate 420.00 eura za prethodni period jer su toliko stvarno potrošili. I to odmah.
Kako?
Evo ovako:
Kada su mijenjali satove malo su pobrkali (iz EPCG), pa su njihov mjerni sat stavili na komšijin, a komšijin su dodjelili njima (na računima), tako da su oni u stvari plaćali komšijinu utrošenu energiju a komšija njihovu.
I?
I treba da plate tu razliku odmah, ako ne, biće im isključena struja.
Ali…?
Nema ali.
Moj rođaci žive kao većina „ponosnih građana Crne Gore“, dakle, jedva preživljavaju. Svaku stavku do samog hljeba „stavljaju na papir“, a najprije izmire račune da im se ne gomila dug. Sad ne znaju kako da plate i što da rade? Tetka mi se „razboljela“ od muke – pominjao sam je već negđe, ona se pomami za Milom a boji se „četnika“ kao od đavola. Ovaj put mi je najzad rekla: „dome, imaš sve pravo što pričaš, no se pazi da te ne ostave bez posla ili prebiju negđe“. Ništa ne uveličavam, tetka je tipičan naš mentalitet i tipičan naš glasač.
Onda je njen sin išao od šaltera do šaltera moljakajući EPCG da to izmire u ratama. Ovi su jedva na to pristali „jer je istekla ona akcija“! – Vjerovali ili ne.
Ovo je samo dio onoga što svakodnevno vidim i slušam od prijatelja, poznanika i roođaka o činjenju EPCG.
TELEKOM:
Usluge CG TELEKOM-a su među najskupljim u Evropi. Internet među najsporijim a opet najskuplji. Vjerovatno ste čuli za prevaru oko „dukata“. Znate sami koliko vam treba da dobijete informaciju u njihovom „call centru“, kolika je uvijek gužva u njihovim poslovnicama. Vode poslovnu politiku: što manje uposlenih-manje troškova, a za korisnike nas baš briga, ionako imamo monopol. I enorman profit.
U tom pljačkaškom TELEKOM-u plaćamo pretplatu na fisknu telefoniju 6.00 eura mjesečno – valjda za održavanje(!?), što je beskurpulozna krađa. Mnogi koje znam, među njima i ja, odrekli bi se fiksnog telefona ali ne mogu. Bez fiksnog telefona nema interneta i „Extra TV-a“, a kada je prodavan TELEKOM naši koruptivni stručnjaci su prodali ono što niko ne prodaje-podzemne kablove, tako da niko ne može praviti konkurenciju TELEKOM-u i on može da radi to što radi.
Što nam preostaje?
Da ćutimo i trpimo kao što smo navikli, ili da njazad napravimo jedan sveopšti (ne)mirni građanski protest ispred EPCG i TELEKOM-a, ili da organizovano bojkotujemo plaćanje računa. Da, to je način đe ima građanstva, ali, na žalost, kod nas građana nema i ovo je samo moja utopija.
Crnogorci da se protiv nečeg pobune?!
Nemoguća misija. Najpodaničkiji smo narod, sve više vjerujem, na cijeloj kugli zemaljskoj.







Zipp-e, Evo i ja se, bezrezervno pridruzujem vasoj pobuni. Ne zelim da pricam o mojim “horror stories” sa strujom – i vodom (posebno). Nesto debelo nije u redu sa mjerenjima i naplatama. I nema sanse, osim da se covjek otisne u skupa sudjenja, da pobjedite njihova “objasnjenja”. Njihove greske uvijek placamo mi.
@Stojanoviću,
nije problem sa mjerenjima, ja bar mislim. Problem je u monopolu koji im je omogućen zahvaljujući dilovima samog vrha vlasti sa EPCG i TELEKOM-om. Sa vodom(kao i sa svim drugim javnim preduzećima) je glavni problem u tome što ih vode uglavnom neznalice postavljene tu po partijskoj liniji a ne po stručnosti ili menadžerskim sposobnostima. I Vi to veoma dobro znate.
Uzmimo samo ovu pretplatu na fiksnu telefoniju od 6.00 eura mjesečno. Koji su to troškovi koji koštaju 6.00 eura mjesečno po pretplatniku za održavanje fiksne telefonije? Nema ih jednostavno. Iz TELEKOM-a veoma dobro znaju da se fiksna telefonija više skoro ne koristi i da bi mnogi odjavili svoj fiksni telefon zbog tolike pretplate(ja prvi), ali isto tako znaju da onda nema interneta i Extra TV-a. Evo, ja sam htjeo da pređem na M-kabl jer smatram da za manje pare mogu dobiti više TV programa i veći protok na internetu, ali iz M-kabla su mi rekli da moje naselje nije pokriveno i nejvjerovatnije neće biti jer su uglavnom privatne kuće, a kako oni razvukuju kablove(valjda nadzemne) ne isplati im se osim u stambenim zgradama…
Odmah sam shvatio problem. Kada su Đukanovići koruptivno prodali TELEKOM, prodali su im i puteve za podzemne kablove(što niko ne čini), tako da ovi imaju monpol(da nije tako, tim putevima bi svi mogli(konkurencija) da sprovode svoje kablove. Ali, Vi gospodine Stojanoviću(vidio sam na portalu Analitika) branite Đukanovića i u ovoj, jednoj od mnogih njegovih i njemu bliskih koruptivnoj aferi. Sve to na kraju plaćamo i ja i Vi. Za vas mi nije žao, to je vaš Bog. Žao mi sebe i svoju nemoć da bilo što učinim.
Djukanovic:” Sve sto se ovih dana pojavilo u medijima o meni I Telekomu je gnusna laz. Sa drzavom niko ne smije da se igra”.
Iliću, upamtite dobro:
Đukanović će pasti, prije ili kasnije. Kada padne iizaći će na vidjelo i odgovarat će za ono što vas većina znate: da je upropastio Crnu Goru više od bilo kakve elementarne nepogode, rata čak. Uništio je ekonomski, politički i što je najgore i najteže obnovljivo – moralno je unakazio.
Lično on, njegov brat, sestra, kumovi, rodbina i prijatelji su pokrali Crnu Goru u milijardama eura.
To je to, to svi manje ili više znamo, ali…
No, sve ima svoj kraj.
Nije istina da je Djukanovic upropastio Crnu Goru. Upropascuju Crnu Goru ovi sto bez ijednog dokaza, koriste neke anticrnogorske medije, I pisu gluposti izmijesane sa lazima. Procitao sam dosta novina sa engleskog govornog podrucja, pa citam I njemacke I ruske, I nidje nemogah da nadjem ovakav primitivizam kao sto mediji u Crnoj Gori pisu o svome premijeru. Sram da vas bude za sva vremena. Prvo treba da mu se sudi, pa onda gospodo objavite sta su , I kakvu su presudu donijele sudije. Ovako, izmisljate lazi I lupate gluposti. Srecni ste sto je jos on na vlasti, pa ga te lazi ne uzbudjuju vise. Kad dodju drugi, Spuz vam nece biti daleko.