Dramska pisateljica Biljana Srbljanović je izjavila da je “Mlada Bosna” bila pokret ljevičarskih anarhista, koji su željeli da oslobode zemlju od Habsburške vladavine i zalagali se za emancipaciju žena, ističući da bi, da je živela u to vrijeme, bila jedan od njih.
U bečkom pozorištu “Šaušpilhauz” premijerno je izvedena predstava “Princip – Mali mi je ovaj grob”, koju je napisala Biljana Srbljanović, a režirao Mihal Zadara.
U svom djelu, koje je bečko pozorište naručilo povodom predstojeće 100-te godišnjice početka Prvog svjetskog rata, Srbljanović je povezala istorijske i fiktivne ličnosti u vezi atentata na prestolonaslednika Franca Ferdinanda.
“U stvari ja se ne interesujem posebno za istoriju. Mene više zanima sadašnjost i živim za ovaj trenutak. Prilikom pretrage arhive za ovaj komad tražila sam zbog toga veze sa današnjim društvom i pronašla ih u pokretu “Mlada Bosna””, objasnila je Srbljanović bečkom dnevniku Viner cajtung.
Ona je odbacila kritike iz Srbije da je navodno pripisala krivicu za izbijanje Prvog svjetskog rata Srbima, rekavši da je to “potpuna glupost”.
“Svako zna da nisu hici u Sarajevu, već mnogobrojni interesi moći vodili ka ratu, a atentat je bio samo dobrodošao povod”, podvukla je Srbljanović, prenosi Krstarica.







0 Comments