SZO: Svijet nije spreman za epidemiju gripa H7N9

by | maj 21, 2013 | Novosti | 0 comments

Svijet i dalje nije pripremljen za rizik od izbijanja masovne epidemije gripa, upozorio je danas zamjenik direktora Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) zbog straha da bi virus ptičjeg gripa H7N9, koji vlada u Kini, mogao mutirati u oblik koji se lako širi među ljudima.

Keiđi Fukuda je delegatima na sastanku SZO rekao da, uprkos naporima koji se ulažu od izbijanja drugog tipa ptičjeg gripa H1N1 2009. i 2010, neophodno uraditi daleko više na polju planiranja u slučaju epidemije.

“Iako je od tada dosta toga urađeno, svijet još nije spreman za veliku i ozbiljnu epidemiju”, kazao je Fukuda, prenosi Tanjug.

Prema najnovijim podacima, od virusa H7N9 oboljelo je 130 ljudi u Kini, a 35 je umrlo, od marta kada je prvi put pronađen kod ljudi.

To je jedan od velikog broja tipova virusa gripa koji prenose ptice, ali velika većina njih nije opasna za ljude.

Stručnjaci pokušavaju da shvate kako se prenosi na ljude zbog straha da bi mogao mutirati u oblik koji se može lako prenositi sa čovjeka na čovjeka.

0 Comments

Submit a Comment