Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu objavio je danas rezultate analize mlijeka rađene u laboratoriji u Minhenu koji pokazuju da u pojedinim uzorcima sadržaj aflatoksina prelazi i 0,5 mikrograma po kilogramu.
Resorni sekretarijat je naložio 20. februara 2013. godine uzorkovanje mlijeka koje se nalazi u maloprodajnim objektima na teritoriji Vojvodine i potom ih poslao u dvije referentne laboratorije u Njemačkoj.
Nakon što su stigli rezultati analize mlijeka radjeni po Elisa metodi, danas je objavljen i rezultat analize HPLC metodom koje je izvršila akreditovana laboratorija “MUVA Kempten” iz Minhena.
Analiza je pokazala da u svim uzorcima vrijednosti aflatoksina prelaze dozvoljeni EU maksimum od 0,05 mikrograma po kilogramu, dok četiri uzorka sadrže koncentracuju aflatoksina koja prelazi i sadašnju, desetostruko višu, propisanu granicu u Srbiji od 0,5 mikrograma po kilogramu, prenosi Beta.
Najveću koncentraciju aflatoksina imaju proizvodi mlijeka re “Tomić” iz Šašinaca. Pasterizovano mlijeko sa 1,0 odsto mliječne masti tog proizvođača ima 1,2 mikrograma po kilogramu, dok pasterizovano mlijeko sa 2,8 procenata mliječne masti ima koncentraciju aflatoksina od 0,87 mikrograma po kilogramu.
Pasterizovano homogenizovano mlijeko sa 3,2 odsto mlečne masti mlijeka re “Sirela” iz Maglića ima 0,58 mikrograma po kilogramu, dok pasterizovano neobrano mlijeko mljekare “Gulmlek” iz Stapara ima koncentraciju aflatoksina od 0,53 mikrograma po kilogramu.
Preostali uzorci mlijeka uzeti su od skoro svih većih mljekara u Srbiji i nijedan od njih nema manju koncentraciju aflatoksina od 0,2 mikrograma po kilogramu, što je višestruko veća vrijednost od one koju je dozvoljavao pravilnik koji je tada bio na snazi.
U vrijeme uzorkovanja granica dozvoljenih aflatoksina M1 u mlijeku u Srbiji iznosila je 0,05 mikrograma po kilogramu. Vlada Vojvodine ukupno je poslala 19 uzoraka mlijeka na analizu u njemačku laboratoriju.







0 Comments