Antibiotik “azitromicin” povećava rizik od smrti

by | maj 17, 2012 | Novosti | 0 comments

Antibiotik “azitromicin”, korišćen za liječenje bronhitisa, zapaljenja pluća, infekcije uha i seksualno prenosivih bolesti, može da poveća od smrti, pokazali su danas objavljeni rezultati američke studije, obavljene na Univerzitetu Vanderbilt.

“Azitromicin” se na svjetskom tržištu ljekova nalazi još od osamdesetih godina, ali je tek sada ustanovljeno da u prvih pet dana korišćenja za dva i po puta povećava rizik od fatalnog srčanog udara, prenosi AFP.

Upoređivanjem više stotina hiljada Amerikanaca koji su između 1992. i 2006. primali “azitromicin” sa milionima drugih, koji nisu liječeni antibioticima ili su primali “amoksicilin”, sličan antibiotik koji se smatra bezbijednim za srce, američki tim je utvrdio da je, na milion pacijenata, među korisnicima “azitromicina” bilo 47 više smrtnih slučajeva.

Ukoliko je korisnik “azitromicina” uz to već imao oboljelo srce, rizik od smrtnog ishoda je bio povećan za 245 slučajeva na milion korisnika.

Mada ocjenjuje da ovaj rizik nije prevelik, tim sa Vanderbilta savjetuje da kod srčanih bolesnika i onih koji imaju infekcije izlečive nekim drugim antibiotikom, ljekari razmisle o tome da li da prepišu “azitromicin”.

Ovaj lijek je 1981. patentirala hrvatska farmaceutska kompanija “Pliva”, a potom je sklopila ugovor sa kompanijom “Fajzer” da ga ona plasira širom svijeta. Nakon toga ovaj lijek se na tržištu pojavio i pod novim imenom “citromaks”.

 

“Azitromicin” je mikrolidni antibiotik, koji djeluje tako što zaustavlja rast bakterija. Dosad poznati mogući negativni efekti ovog lijeka su osip, svrab i natekline, teškoće pri disanju i gutanju, kao i ubrzan ili nepravilan srčani ritam.

0 Comments

Submit a Comment