Organizacija UN za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO) je danas pozvala Libijce da čuvaju kulturno nasljeđe od pljačkanja u haosu koji je zahvatio njihovu zemlju, dok su se luksuzne kuće djece Moamera el Gadafija među prvima našle na meti pljačkaša poslije zauzimanja Tripolija, prenose agencije.
Direktorka UNESCO-a Irina Bokova je upozorila trgovce umjetninama i starinama u svijetu da budu “posebno obazrivi prema predmetima iz Libije pod trenutnim okolnostima” zato što bi moglo da se radi o ukradenim stvarima.
Ona je u saopštenju navela da je stupila u kontakt sa vlastima Libije i njenih susjeda i apelovala na njih da “zaštite neprocenjivo kulturno nasljeđe Libije”.
Bokova je, takođe, podsjetila na to da su sukobi u prošlosti doveli do krađe i oštećenja arheološkog blaga.
Ostaci pet rimskih gradova u Libiji dio su UNESCO-ve Svjetske baštine.







0 Comments