Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) je danas, u sklopu projekta Pravda i ratni zločini, počeo dvodnevnu obuku pravnih stručnjaka iz okružnih sudova i tužilaštava na Kosovu – u Prištini, Peći, Prizrenu i Gnjilanu, saopšteno je iz MKSJ.
Cilj je prenošenje institucionalnog i specijalizovanog stručnog znanja s Međunarodnog suda na jurisdikcije u regionu kako bi se unapredili njihovi kapaciteti za vođenje kompleksnih predmeta u vezi s ratnim zločinima.
Ovo je prva obuka pravnih stručnjaka u okviru projekta Pravda i ratni zločini koja se održava na Kosovu. Od pokretanja u julu 2010. godine, slični kursevi su održani u Hrvatskoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori. Dodatni kursevi će biti održani u regionu u narednim mjesecima.
Projekt Pravda i ratni zločini je regionalni projekat vrijedan četiri miliona eura koji finansira EU a sprovode ga Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS-ODIHR) u partnerstvu s MKSJ, Međuregionalnim istraživačkim institutom UN-a za kriminal i pravdu (UNICRI) i misijama OEBS u regionu.







0 Comments