Raste broj oboljelih od ‘zapadnonilskog’ virusa

by | sep 8, 2010 | Novosti | 0 comments

U Rumuniji su poslednjih dana zabilježeni novi slučajevi oboljelih od "zapadnonilskog virusa", od koga su dosad dvije osobe već podlegle, potvrdilo je Ministarstvo zdravlja te zemlje.

Prema najnovijim podacima koje prenosi agencija Adjerpres, dosad je u Rumuniji ukupno oboljelo 20 građana, uglavnom na jugu i istoku zemlje.

Stručnjaci objašnjavaju da se ovaj rijetki virus ove godine pojavio zbog klimatskiih promjena, odnosno ekstremno visokih temperatura, koje pogoduju razmnožavanju komaraca koji ga prenose, javlja Tanjug.

Virus je u regionu krajem jula prvi put otkriven u Grčkoj. On izaziva meningitis i encefalitis, ali smrtni ishod se dešava svega u pet odsto slučajeva oboljelih. Žrtve virusa su, po pravilu, starije osobe.

Virus nosi neobičan naziv "zapadnonilski virus", pošto je prvi put otkriven u Ugandi 1937. godine, u pokraijini Zapadni Nil. U nekim zemljama ga još nazivaju i "nilska groznica".

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, na koje se poziva rumunska agencija, u Evropi je dosad otkriveno skoro 600 oboljelih od "nilskog virusa", od koga je 20 ljudi umrlo.

Najviše slučajeva je otkriveno u Grčkoj -173 (15 osoba je podleglo), u Rusiji -365 (šest mrtvih), u Mađarskoj tri oboljela, Italiji i Portugalu po jedan slučaj.

Prema podacima SZO, u Izraelu su dosad otkrivene 24 osobe zaražene "zapadnonilskim virusom".

0 Comments

Submit a Comment