Pentagon: Najznačajniji upad u vojne računare 2008.

by | aug 27, 2010 | Novosti | 0 comments

Zamjenik ministra odbrane SAD William Lin okrio je da je 2008. godine bila ugrožena čitava kompjuterska mreža Pentagona s klasifikovanim podacima nakon što je u računar ubačen flash drive zaražen virusima.

Taj incident, koji je držan u tajnosti, predstavljao je dosad najznačajniji upad u američke vojne kompjutere, ali i "poziv na buđenje" da bi se ubrzale mjere zaštite, obznanio je Lin u članku za septembarski broj časopisa za spoljnu politiku Foreign Affairs.

"Sve je počelo kada je jedan zaraženi flash drive unesen u vojni laptop jedne baze SAD na Bliskom istoku. Na njemu je bio kompjuterski kod, koji je postavila strana obavještajna služba i koji se učitao u mrežu američke Centralne komande", rekao je Lin.

On nije rekao o kojoj obavještajnoj službi se radi, prenijela je agencija Fena.

Protivnici nekada postignu uspjeh, priznao je Lin i naveo da su došli do hiljada fajlova ministarstva i njegovih industrijskih partnera, kao i američkih saveznika, uključujući datoteke koje se odnose na planove novih oružja, operativne planove i podatke o nadgledanju.

Da bi se usprotivio toj prijetnji, Pentagon je napravio "slojeve robusne odbrane" oko vojnih računarskih mreža i stvorio novu Cyber naredbu koja te procese integriše. Ministarstvo obrane ima 15.000 mreža i sedam milion računara u desetak zemalja, a na njihovom održavanju radi oko 90.000 ljudi.

0 Comments

Submit a Comment