Ministar pravde Hrvatske Ivan Šimonović izabran je za pomoćnika generalnog sekretara UN Ban Ki Muna, javili su večeras hrvatski mediji.
Šimonović će biti zadužen za vođenje kancelarije visoke komesarke za ljudska prava Navi Pilaj i Njujorku.
Šimonović je prva osoba koja će obavljati tu dužnost, koja je ustanovljena krajem 2009. godine, a riječ je o najvišem imenovanju bilo kog hrvatskog državljana u međunarodnim organizacijama, navode mediji.
Hrvatski ministar pravde izabran je u konkurenciji između 128 kandidata.
Šimonović je šest godina bio ambasador Hrvatske pri UN i bio je potpredsjednik UN-ovog Ekonomsko-socijalnog saveta (ECOSOC). Mediji navode da je Šimonović bio i jedan od pregovarača u Dejtonu, kao i jedan od pregovarača s Beogradom oko Sporazuma o normalizaciji odnosa.
On zastupa Hrvatsku u tužbi protiv Srbije za genocid pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu.







0 Comments