Poglavar Rimokatoličke crkve papa Benedikt XVI danas se izvinio vjernicima u Irskoj i oštro ukorio biskupe zbog "ozbiljnih grešaka u rasuđivanju" koje se tiču zlostavljanja djece i najavio da će Vatikan sprovesti istragu u irskoj crkvi.
U pismu dugom sedam strana upućenom vjernicima u Irskoj papa se posebno obratio žrtvama zlostavljanja, njihovim roditeljima, onima koji su ih zlostavljali, biskupima i irskim vjernicima u celini.
"Zaista mi je žao" zbog bola pričinjenog generacijama irskih katolika koje su "grešno i zločinački" zlostavljali sveštenici, kaluđeri i kaluđerice, piše papa u pismu, prenosi RSE.
"Razumljivo je da vam je teško da oprostite i pomirite se sa crkvom. U ime crkve, otvoreno izražavam stid i kajanje koje svi osjećamo", ističe papa.
U pismu nije pomenuta odgovornost Vatikana kao ni kazne za biskupe koje su žrtve i istraga irske vlade okrivili za prikrivanje dugogodišnjeg zlostavljanja.







0 Comments