Milijarde eura za lažne ljekove

by | feb 17, 2010 | Novosti | 0 comments

Stanovnici zapadne Evrope troše oko 10,5 milijardi eura godišnje na nelegalno dobavljene ljekove, od kojih su mnogi falsifikati.

U Njemačkoj i Italiji se najviše kupuju bez recepta ljekovi koji bi trebalo da se izdaju samo na recept, bilo preko Intrerneta, ili na putovanjima u inostranstvo, u noćnim klubovima, radnjama ili preko prijatelja. Falsifikovani ljekovi sadrže pogrešne, čak toksične sastojke i sve su veća pretnja zdravlju širom sveta, naročito u zemljama u razvoju, upozorila je SZO, prenosi Tanjug.

Oni su takođe "trn u peti" farmaceutskih firmi, kao što je "Fajzer", vodeći svetski proizvođač medikamenata, čija su dva lijeka – "vijagra", protiv impotencije i "lipitor", protiv holesterola, omiljeni među falsifikatorima medikamenata.

Evropski zvaničnici ovaj problem shvataju sve ozbiljnije. Tako je odlazeći evropski komesar za industriju Ginter Ferhojgen u decembru izjavio kako ga je "izuzetno zabrinulo" to što je na graniciama Unije tokom samo dva mjeseca zaplenjeno 34 miliona tableta lažnih ljekova.

Predsjednik Evropskog saveza za pristup bezbijednim ljekovima Džim Tomson tvrdi da su testiranja koja je obavila ova organizacija (koju, istina, finansiraju farmaceutske firme) pokazala da je 62 odsto onlajn kupljenih ljekova lažno ili ne zadovoljava standarde.

Od 14.000 građana anketiranih u 14 država, 21 odsto je priznalo da je nabavljalo ljekove na nelegalan način – odnosno od 38 odsto u Njemačkoj i 37 odsto u Italiji, do 12 odsto u Britaniji i 10 odsto u Holandiji.

Među onlajn kupljenim ljekovima, sredstva za gubitak kilograma imaju udio od gotovo 50 odsto, zatim ljekovi protiv gripa koji se izdaju samo na recept, kao što je "tamiflu", potom pilule za erektivnu disfunkciju, sredstva za ostavljanje pušenja i ljekovi protiv bolova.

0 Comments

Submit a Comment