Profesori, studenti i javne ličnosti zabrinuti zbog proglašenja anarhista za međunarodne teroriste
Grupa profesora Beogradskog univerziteta i javnih ličnosti iz kulture izrazila je bojazan da različit odnos organa gonjenja prema paljenju ambasade SAD početkom prošle godine i nedavnom napadu grupe anarhista "molotovljevim koktelima" na ambasadu Grčke ima podsticajno dejstvo na jačanje šovinističkih i desno ekstremističkih tendencija u našem društvu.
Zaga Golubović, Želimir Žilnik, Todor Kuljić, Vladimir Ilić, Boris Dežulović, Sonja Drljević, Ljubomir Živkov i Vladimir Arsenijević uputili su otvoreno pismo javnosti u kojem, kako su naveli, žele da iskažu zabrinutost zbog najave da će protiv šestoro osumnjičenih za napad na ambasadu Grčke u Beogradu biti podignuta optužnica koja ih tereti za delo međunarodnog terorizma.
Oni, u primeni dvostrukih standarda, prepoznaju političku pozadinu. "Ne tako davno, tokom protesta održanih 21. februara 2008. godine nakon proglašenja nezavisnosti Kosova, zapaljena je ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu. Zgrada ambasade je znatno oštećena požarom, dok je jedan od napadača tom prilikom izgubio život. Jedini učesnik ovog napada koji se našao na optuženičkoj klupi tereti se za izvršenje teškog dela protiv opšte sigurnosti.
Nasuprot tome, državni organi razbijanje jednog prozora na praznoj zgradi ambasade Grčke uz pomoć dve zapaljene flaše koje nisu dovele do požara, karakterišu kao čin međunarodnog terorizma, što je delo koje u Krivičnom zakoniku Republike Srbije stoji odmah uz vršenje genocida, ratnih zločina i vođenje agresivnog rata", navodi se u otvorenom pismu.
U pismu se izražava bojazan da je paradoksalno različito pozicioniranje organa gonjenja spram ova dva slučaja politički uslovljeno nastojanjem delova aktuelne vlasti da poboljšaju svoj rejting kod nacionalistički orijentisanog dela biračkog tela. "Ovo ima i podsticajno dejstvo na jačanje šovinističkih i desno ekstremističkih tendencija u našem društvu, poput onih koje su mahom bez većih pravnih posledica početkom 2008. godine učestvovale u spomenutom paljenju ambasada u Beogradu. Upravo iz tog razloga obraćamo se javnosti i nadležnim državnim organima, u nadi da ćemo doprineti tome da se zakon sprovodi jednako nad svim članovima našeg društva i srazmerno ozbiljnosti počinjenog dela", navodi se u otvorenom pismu koje su profesori i javne ličnosti potpisali na inicijativu grupe studenata.







0 Comments