Povodom 8. marta Međunarodnog dana žena
Piše: Tim ANIME*
I 8. mart je politički praznik i svi koji zadržavaju manire iz socijalističkog perioda obilježavajući ga sa dosta "parade i kiča" jasno nam poručuju da se neravnopravnost smatra pravilom, a prava žena „nepostojećom" pričom.
Žene su na ulici, pred vladom, pred privatizovanim preduzećima koja su oteta. Obespravljene su, egzistencijalno ugrožene, diskrinminisane. Prve su na udaru političkog, porodičnog, fizičkog, psihološkog nasilja. To su činjenice.
Država ne izvršava svoje obaveze, a politički subjekti ne sprovode evropske vrijednosti. Simulira se rodna ravnopravnost tamo gdje političarima odgovara. Lažu strance, a za žene ih nije briga osim kada ih vide kao glasačku mašineriju.
Političari su nam pokazali da se neće baviti našim položajem, niti našim pravima zato što im dominacija svake vrste odgovara, podstiče strah i poslušnost.
Na predstojećim izborima zadatak nam je da odbijemo poslušnost i lojalnost politikama koje ne uvažavaju prava žena. Činom glasanja žena preuzima odgovornost za političku, socijalnu i ekonomsku realnost u zemlji i zato je važno da bude potpuno svjesna izbora koji čini. Naši izbori odlučuju o našoj budućnosti. Prije jednog vijeka žene su platile cijenu ulaska u javnost , imale su dovoljno hrabrosti i vjere u socijalnu pravdu. Danas je ta vjera licemjernim politikama i sitnim privilegijama prilično poljuljana. Vrijeme je da postavimo uslove i uzmemo ono što nam kao ljudima pripada.
Ne budimo protiv sebe. Pokažimo da ne mogu da računaju na nas.
*Centar za žensko i mirovno obrazovanje – ANIMA






0 Comments