Ljekari bježe od ponižavajućih plata

by | aug 16, 2008 | Drugi pišu | 0 comments

Klinički centar Crne Gore sve užurbanije napuštaju veoma stručni i cijenjeni ljekari

Piše: Slavko Raspopović

Iz Kliničkog centra Crne Gore samo u nekoliko posljednjih mjeseci otišli su dr Miodrag-Caro Pavličić, sa grudne hirurgije, dr Dana Popović iz kliničke laboratorije i dr Biljana Pepić sa Očne klinike.

Sudeći prema najavama sagovornika Republike, koji su molili da im ne navodimo imena, trend osipanja najboljeg kadra iz Kliničkog centra se nastavlja i u narednom periodu, do te mjere da strahuju za sudbinu ove renomirane medicinske ustanove.

Nezadovoljstvo ljekara iz Kliničkog centra očituje se i u ponašanju naših najuglednijih zdravstvenih i političkih zvaničnika.

– Naše medicinske ustanove se zaobilaze i za najmanje srčane ili druge tegobe ili obično dijagnostikovanje. Umjesto u Klinički centar sijeda se u avion i odlazi u druge medicinske centre. A ima i onih koji zbog operacije bruha idu u Ljubljanu – kaže naš sagovornik koji nije želio da saopštimo njegov identitet.

– Oni, umjesto da promovišu crnogorsko zdravstvo na ovaj način svakodnevno ponižavaju ne samo svoje ljekare već i cijeli zdravstveni sistem – rekao je on.

Prema mišljenju većine ljekara sa kojima smo razgovarali Ministarstvo zdravlja umjesto da prihvati elitizam kao prepoznatu formu rada u medicini, ide na za zdravstvo pogubnu formu masovnosti i ujednačenog plaćanja. O tome, među osobljem postoje tvrdnje da posebni ljekari moraju biti i posebno plaćeni.

– Naši najelitniji stručnjaci odlaze, a ministarstvo, Fond i Klinički centar smatraju da će problem riješiti sa pozajmljenim ljekarima, kaže naš sagovornik i konstatuje da će time izgubiti svi a ponajviše crnogorski osiguranici, koji će kako kaže ukoliko ne budu imali da plate vrhunske stručnjake biti prepušteni osrednjim ili početnicima.

Klinički centar Crne Gore predstavlja vrh tercijernog sistema zdravstvene zaštite u Crnoj Gori koji praktično pokriva sve oblasti kliničke medicine i mjesto gdje se zbrinjavaju sva komplikovana oboljenja i stanja koja ne mogu biti uspješno riješena u drugim zdravstvenim ustanovama Crne Gore.

Otišao je Miodrag-Caro Pavličić, bivši ministar zdravlja, za kojeg se može reći i da je rodonačelnik i promoter savremene medicine u Crnoj Gori.

Otišla je dr Dana Popović, dugogodišnja šefica Kliničke laboratorije i sasvim sigurno jedan od najboljih kadrova Crne Gore u ovoj oblasti.

Otišla je i Biljana Pepić, dugogodišnja direktorka Klinike za oči.

Pitanje glasi – ko je sljedeći?

Naš sagovornik tvrdi da odlaze samo oni koji su uspješni jer visoku cijenu zaslužuju samo najbolji.

– Zato se svi oni danas nalaze u privatnim klinikama gdje, pored izuzetne pažnje vlasnika koji su im u startu utrostručili primanja, uživaju sve benefite i ugled koji ova profesija nosi – kaže on.

Ipak, bar prema njegovim riječima, izostala pažnja Kliničkog centra možda i nije primarni razlog njihovog odlaska, kao i da se iz Kliničkog centra ne odlazi samo zbog ”ponižavjuće malih primanja”.

– Oni odlaze zbog toga što što smatraju da se ljudi u vrhu piramide crnogorskog zdravstva, pa i menadžmenta Kliničkog centra odavno ne bave zdravstvenim već političkim temama. Cjelokupno crnogorsko zdravstvo već odavno ne funkcioniše po principima znanja i struke već isključivo po principima politike – kaže naš sagovornik.

On podsjeća i na nedavni slučaj kada su, kako kaže, profesionalno neostvareni kadrovi pokušali da eliminišu izuzetno stručnog ljekara.

– Iako su kardio-hirurgu dr Srđanu Pavićeviću samo godinu dana prije uz šampanjac dodijelili laskavo priznanje najboljeg i najuspješnig crnogorskog ljekara, odjednom su se sjetili da Pavićević, navodno, nema licencu i da ga treba otpustiti.

Naš sagovornik tvrdi da i dr Srđan Pavićević koji iza sebe ima stotine operacija na otvorenom srcu i nepodijeljenu podršku svih pacijenata, uskoro odlazi sa kardio-hirurgije.

Prema veoma pouzdanim izvorima, gotovo je izvjesno da i dr Milan Mijović, za koga tvrde da je jedini sa referencama koji na grudnoj hirurgiji može naslijediti Pavlićića, ima ponudu koja se ne odbija.

Po svemu sudeći i kardio vaskularni hirurg dr Goran Batrićević se uskoro sprema da menadžmentu Kliničkog centra uruči kovertiranu ostavku koja će trajati do isteka njegovog poslaničkog mandata u parlamentu. Do sada je radio paralelno, a naš sagovornik tvrdi da se Batrićević neće vratiti u Klinički centar.

– Ukoliko bude izvjestan i odlazak najboljeg crnogorskog ‘plastičara’ i estetskog hirurga dr Žarka Borovića, o kojem se uveliko govori, sa kim ostajemo? Sa kojim to ljekarima ćemo ići u evropsku medicinsku praksu kako bi ih implementirali u naše zdravstvo, pita se naš sagovornik.

Da ovo nijesu nagađanja već činjenice koje prijete osipanju i kadrovskoj devastaciji Kliničkog centra, svjedoče i podaci da više od 100 ljekara iz ove ustanove već odavno ima dvojni „medicinski pasoš" sa kojim prijepodne rade u Kliničkom centru a naglašeno radno popodne i veče provode u privatnim podgoričkim klinikama u kojim su njihove donedavne kolege iz Kliničkog, odavno vlasnici ili suvlasnici.

Jedan od naših sagovornika iz Kliničkog centra konstatuje da je Crna Gora jedina zemlja u Evropi koja je toliko prepotentna da ljekare iz javnog zdravstva postavlja u nivo socijalne bijede i na taj način im širom otvara vrata i pokazuje put u privatno zdravstvo. Na taj način se, prema njegovim riječima, otvaraju prostori kao iz ‘90. godina kada su naši najbolji ljekari odlazili u inostranstvo zbog ponižavajućih plata a na njihovo mjesto, bar kako on tvrdi, na velika vrata i sa velikm primanjima i obećanim stanovima dolazili drugi koji po svojim profesionalnim referencama nijesu bili ni blizu onih kojih smo se mi odrekli.

O zadržavanju ovih i svih drugih iskusnih ljekara i veoma edukovanih profesionalaca u Kliničkom centru očito ne brinu previše kao ni u Ministarstvu zdravlja i Fondu zdravstva jer, kako objasniti činjenicu da su se te institucije gotovo oglušile na štrajk u Kliničkom centru.

Podsjećanja radi, direktorka Kliničkog centra dr Olivera Miljanović je nakon odlaska Pavličića iz Kliničkog centra samo sa žaljenjem konstatovala da je to njegov izbor.

Sagovornici Republike se pitaju ko će sjutra crnogorskim zdravstvenim osiguranicima, ukoliko ih Fond ne bude slao u druge medicinske ustanove van Crne Gore, moći, na primjer, da operiše: karcinom jednjaka, srčane zaliske, krvne sudove, kataraktu ili uradi estetsku i rekonstrutivnu hirurgiju i sve to bez valjano urađenih kliničko laboratorijskih nalaza, ako se obistine najave odlaska pomenutih ljekara.

Pitaju se i da li će bez ovih i drugih prepoznatljivih ljekara u Kliničkom centru, ukoliko odu, ta ustanova biti ne samo devastirana već i kadrovski obogaljena, do te mjere da u njoj neće više niko htjeti da se liječi.

Prema riječima naših sagovornika sva ta pitanja jako zabrinjavaju, jer iz Kliničkog centra odlaze svi koji imaju alternativu. Tvrde još da će proces ubrzati i vruća jesen crnogorskog zdravstva u kojoj ovu ustanovu pored revitalizacije protesta očekuju i dokazivanje nevinosti pred crnogorskim sudovima nekoliko crnogorskih ljekara za greške sa fatalnim ishodom po pacijente ali i njih nekoliko čija imena se vezuju za zloupotrebu službenih ovlašćenja, pribavljanje protivpravne korist, utaju, finansijske malverzacije i krivotvorenje potpisa i druge službene dokumentacije.

Republika

 

0 Comments

Submit a Comment