Radomir Đurašković, jedan od osmorice pripadnika nekadašnje Vojske Jugoslavije optuženih za ratni zločin u Kaluđerskom lazu, prijavio se crnogorskim pravosudnim organima i nalazi se istražnom zatvoru u Bijelom Polju, potvrdio je agenciji Beta jedan od njegovih advokata Milovan Radovanović.
Radovanović, pored Đuraškovića, zastupa još šest pripadnika nekadašnje Vojske Jugoslavije optuženih za ratni zločin protiv albanskih civila u Kaluđerskom lazu, na granici sa Kosovom 1999.
Policija je ranije uhapsila pet od ukupno osam pripadnika nekadašnje Vojske Jugoslavije.
Jedan od optuženih je u bolnici i pod prismotrom je policije, dok se njihov nekadašnji komandant Predrag Strugar nalazi na slobodi.
Tužilaštvo ih tereti za nečovečno postupanje prema albanskim civilima 1999. u Kaluđerskom lazu, dok je Strugar optužen da je naredio ubistvo albanskih civila koji su od sukoba na Kosovu bježali u Crnu Goru.
Istragom je utvrđeno da su tada ubijena 23 albanska civila.
Branioci optuženih najavili su prigovor na optužnicu vrhovnog državnog tužilaštva, dok su branioci sedmorice od osam optuženih podnijeli žalbu na rješenje kojim je sud u Bijelom Polju utvrdio pritvor njihovim klijentima.
I branilac optuženog Strugara advokat Goran Rodić je najavio prigovor na optužnicu i žalbu na rješenje o određivanju pritvora.
Pravosudni organi saopštilli su ranije da se Strugar nalazi u Beogradu, dok je Televizija Crne Gore objavila da on ima dvojno državljanstvo i da neće biti izručen crnogorskim državnim organima.
Prema riječima njegovog advokata, Predragov otac Pavle Strugar, koji se nalazi u pritvorskoj jedinici u Sheveningenu, stavljen je pod mjere pojačanog nadzora jer je Crna Gora za njegovim sinom raspisala potjernicu zbog zločina.







0 Comments