Generalno OK, ali pojedinosti sreću kvare

by | mar 12, 2008 | Novosti | 0 comments

Ova ocjena se nalazi u redovnom godišnjem izvještaju američkog ministarstva spoljnih poslova (Stejt department) o primjeni ljudskih prava kojim je obuhvaćeno 190 zemalja.

U izvještaju koji se odnosi na Crnu Goru, čije djelove prenose današnje Vijesti, navodi se da vlasti ne primjenjuju djelotvorno zakone koji predviđaju krivične sankcije za korupciju zvaničnika, a raširena je percepcija o korupciji u javnom sektoru, posebno u izvršnoj i sudskoj grani, dok indikatori Svjetske banke "ukazuju da je korupcija ozbiljan problem".

U izvještaju stoji, pored ostalog, da se Zakon o konfliktu interesa ne primjenjuje u potpunosti, da ga mnogi zvaničnici ignorišu, a da za to ne postoje pravne sankcije.

Stejt deparment navodi da krivične prijave za deportaciju Bošnjaka muslimana 1992. iz Crne Gore nijesu podnesene protiv "ličnosti na višem položaju, za koje mnogi vjeruju da su bili umiješani".

U izvještaju se navodi da su posmatrači konstatovali skroman porast u spremnosti medija da kritikuju vlasti, ali i da su, zbog nedostatka stručnosti ili svoje političke povezanosti, neki novinari podložni raznim političkim i poslovnim interesima.

Navodi se i da su neki posmatrači konstatovali da veliki broj sadašnjih članova Savjeta RTCG ima tijesne veze sa vlašću i da javni servis jasno favorizuje vlast.

0 Comments

Submit a Comment