Ima li u Crnoj Gori građevinskih poduhvata koji bi bili vrijedni čuđenja, makar u regionalnim razmjerama?
Piše: PCNEN i …
U glavnom gradu Portugalije, Lisabonu, nedavno je izabrano sedam novih svjetskih arhitektonskih čuda.
U susjednoj Hrvatskoj su već reagovali na ovu planetarnu akciju tako što su otkrili vlastita arhitektonska čuda. Tačnije, učinila je to splitska Slobodna Dalmacija u tekstu pod naslovom: Dalmacija je čudo jedno!
PCNEN nudi svojim čitaocima/posjetiocima da zajedno pokušaju otkriti ima li u Crnoj Gori građevinskih poduhvata koji bi bili vrijedni čuđenja, makar u regionalnim razmjerama.
Očekujemo vaše predloge i, naravno, fotografije. Tekstove i fotografije možete poslati na e-mail adresu koja se nalazi ovdje.
***
Predlaže: Rajko Milić
Kod nas se, za razliku od susjedne Hrvatske, (potencijalna) cuda nalaze diljem države. Evo mojih prijedloga:
1) HUSEIN PASINA DZAMIJA u Pljevljima, izgrađena između 1573. i 1594.
godine. Uz južnu stranu prizidan je minaret, koji je poslije udara groma 1911. godine, prezidan u vitkiji i viši i danas je jedan od najviših minareta na Balkanu.
2) CRNO JEZERO kod Žabljaka, na 1.417 metara nadmorske visine ostavlja bez daha sve posjetioce. Karakterističnog oblika, opasano gustom šumom, pravi je raj za ljubitelje prirode i izletnike, kojih je pod Durmitorom sve više.
3) MOST NA ĐURĐEVIĆA TARI – Šta reći o velelepnom zdanju, osim citata Dušana Kostića: „Treba vidjeti, bar jednom u životu prekrasni most na Đurđevića Tari, onaj luk nad kamenim ambisom, ono čudo ispušteno iz ruku graditelja: betonska pista koja lebdi sto pedeset metara nad rijekom, čvrsto vezujući obale kanjona, elegantna, vitka; preko tri sleđena vodoskoka. Nezaboravan most."
4) CAREV MOST, u blizini Nikšića, izgrađen je 1896.godine, a po nekim
podacimakao godina njegove izgradnje navodi se i 1894. Carev most je najveći građevinski poduhvat onog vremena. Građen je uz pomoć ruskog cara Aleksandra III, po kome je i dobio ime. Plan za gradnju mosta preko Slivlja, po nalogu knjaza Nikole, izradio je dr.Josip Slade. Most je sačinjen od tesanog kamena u duzini od 269m, a na sredini je visok preko 13m. Most je podignut na svodovima koji cine 18 okana.
5) MANASTIR OSTROG kod Nikšića, prema nekim podacima, poslije Hristovog groba i Svete gore, treće najposjećenije svetilište u hrišćanskom svijetu. Pribijen uz ogromnu kamenu gromadu brda Ostrog, manastir impresivno djeluje na svakog ko skrene pogled prema njemu. \"Must see\" mjesto svakog posjetioca, ma koje vjere bio. To Be Continued…
Napomena PCNEN: Namjerno nijesmo postovali fotografiju Crnog jezera, zbog toga što ono nije djelo ljudskih ruku, ali nijesmo željeli da ga izdvojimo iz spiska predloga gospodina Milića.
Drugi dio: (od istog autora)
6) DUKLJA, arheološko nalazište u blizini Podgorice, sa ostacima masivnih zidova, ruševinama palata, sarkofazima sa bareljefima, nadgrobnim pločama, tragovima mosta preko Morače. . U vrijeme Rimljana, Duklja je bila najnapredniji grad na teritoriji današnje Crne Gore, po kojem je cijela oblast nazvana Duklja. Pretpostavlja se da je imala oko 10.000 stanovnika. Ne zna se tačno kad je opustjela, ali jedan od vajvećih udaraca nanijeli su joj Goti krajem V vijeka, kao i katastrofalni zemljotres 518. godine.
7) NJEGOŠEV MAUZOLEJ na Lovćenu, smješten je na samoj "kapi" Jezerskog
vrha, na nadmorskoj visini od 1675 metara. Njegovi temelji su čak šest metara duboko u planinskoj stijeni. Do veličanstvenog zdanja vodi dvadesetak kilometara duga cesta iz Cetinja, ali i tačno 461 stepenica. 8) TVRĐAVA KOSMAČ, nalazi se u blizini sela Brajići između Cetinja i Budve. Utvrđenje je podigla austrijska vojska polovinom XIX vijeka i predstavljalo je zvaničnu granicu između Austrije i tadašnje Crne Gore.
9) KATEDRALA SVETOG TRIPUNA u Kotoru predstavlja najznačajniji spomenik srednjovjekovnog Kotora. Podignuta je na starijem kulturnom mjestu, na kome je čak 809. godine bila izgrađena omanja preromanička crkva posvećena istom svetitelju. Njen ktitor je bio kotorski građanin Andrea Saraćenis, što potvrđuje i sarkofag sa pomenom njegovog imena. Katedrala se gradila više decenija, a konačan oblik dobila je 1166. godine, kada je i osvećena. O cijeloj istoriji ovoga zdanja postoje pisana svjedočanstva. Uz Husein Pašinu džamiju i Manastri Ostrog, Katedrala Svetog Tripuna predstavlja jedan od tri najznačajnija svetilišta tri civilizacijska kruga.
10) CRKVA GOSPE OD ŠKRPJELA je podignuta 1630. godine na vještački formiranom ostrvcu ispred Perasta u Bokokotorskom zalivu. Prema kzivanju legendi, peraski ribari su, nakon brodoloma, na morskoj hridi pronašli ikonu Bogorodice sa Hristom i zavjetovali se da će na tom mjestu sagraditi crkvu, posvećenu ovoj ikoni Bogorodice, zaštitnice pomoraca i ribara. U čast Gospi i ribarima koji su napravili ostrvce, svake godine 22. jula se organizuje manifestacija Fašinada, kada konvoj barki, okićenih jablanovim granama i napunjenih kamenjem i međusobno povezanih ide do Crkve i izbace kamenje oko ostrva.
UMJESTO CRNOG JEZERA: – ŽABLJAK CRNOJEVIĆA: Na osnovu nekih izvora, grad
se pominje već u X vijeku, za vrijeme prve dinastije koja je vladala prostorom tadašnje Duklje, dinastije Voislavljevića. Mjesto je, međutim, poznatije kao prijestoni grad dinastije Crnojevića, prvo Stefana, a potom Ivana Crnojevića, sve do 1478., kada ga zauzimaju Turci. Žabljak u turskim rukama ostaje sve do 1878. godine, odnosno Berlinskog Kongresa i međunarodnog priznanja Crne Gore. Od značajnijih monumenata, u gradu se nalazi dvorac Ivana i crkva svetog Đorđa, a na arhitekturi su vidljivi venecijanski uticaji iz ranih perioda nastanka grada, kao i turski iz perioda njihove dominacije. Danas predstavlja atrakciju za goste, uprkos društvenom nemaru.



0 Comments