Istraga protiv komičara zbog pjesme o Erdoganu

by | apr 8, 2016 | Novosti

Protiv njemačkog komičara Јana Bomermana, koji je recitovao uvredljivu pjesmu o turskom predsjedniku Redžepu Tajipu Erdoganu, i direktora programa televizijske stanice ZDF pokrenuta je krivična istraga.

Bomerman je nazivao Erdogana pogrdnim imenima u pjesmi pročitanoj tokom šou-programa “Neo magazin rojal”, koju je 31. marta emitovala njemačka televizijska stanica.

Program je emitovan dvije sedmice nakon što je druga njemačka televizijska stanica ND objavila satiričnu pjesmu u kojoj se podsmijeva diktatorskoj vladavini turskog predsjednika, što je izazvalo diplomatski spor između Ankare i Berlina, prenosi Srna.

Turske vlasti protestovale su kod Njemaca i zahtjevali brisanje video-snimka sa internet stranice NDR-a. Tursko Ministarstvo spoljnih poslova je poslije emitovanja snimka pozvalo njemačkog ambasadora radi objašnjenja, što je izazvalo dodatne međunarodne kritike zbog Erdoganovog stava prema slobodi medija.

Njemački zvaničnici, uključujući kancelara Angelu Merkel, stali su u odbranu snimka, ističući da je to pitanje slobode govora, što je zagarantovano zakonom te zemlje.

Sve ukazuje na to da je Bomermanova pjesma odgovor na Erdoganove pritužbe. U njegovom slučaju, ZDF je uklonio snimak sa svoje internet-stranice, samo dan nakon emitovanja, jer ne ispunjava standarde humorističkog programa.

Državni tužilac iz grada Majnca, gdje je sjedište ZDF-a Andrea Keler, izjavila je da je pokrenuta krivična istraga o Bomermanovom recitalu pošto je primljeno 20 tužbi protiv komičara. Prema njenim riječima, istraga je proširena na nekoliko direktora programa ZDF-a pošto su primljene tužbe i protiv njih.

Postupak tužilaštva pokrenuo je diskusiju u Njemačkoj zbog ograničavanja slobode govora i pojedini kritičari ističu da Njemačka sada više podsjeća na Tursku. Drugi smatraju da je ZDF ispravno postupio uklanjanjem snimka jer je pjesma bila rasistički usmjerena prema Turcima, koji čine najveću manjinu u Njemačkoj.

Komičar i direktori još nisu optuženi za neki prekršaj, a Kelerova je dodala da su u toku provjere u njemačkom Ministarstvu spoljnih poslova o tome da li je i Turska podnijela žalbu.

0 Comments