Dva zatvorenika iz Gvantanama prebačena u Crnu Goru i BiH
Pentagon je dvojicu zatvorenika iz baze Gvantanamo prebacio u Crnu Goru i BiH da bi tamo počeli nove živote, javio je AP.
Treći zatvorenik je odbio premještaj, pa je ostao u američkom zatvoru na Kubi.
Državljanin Egipta Tarik Mahmud Ahmed al Savah (58) iz zatvora Gvatanamo prebačen je u BiH, a Abdul Aziz Abdulah Ali el Saudi (41), koji je porijeklom iz Jemena, u Crnu Goru, javio je Rojters.
El Saudi, koji je prebačen je u Crnu Goru, bio je zatvoren u Gvantanamu više od 13 godina.
Al Savah, koji je rođen u BiH i čije državljanstvo, takođe, posjeduje, prema navodima medija, optužen je da je bio Al Kaidin ekspert za eksplozive.
Prema informacijama koje su procurile iz Ministarstva odbrane, Al Savah je bio zatvoren u Gvantanamu više od 13 godina i ima zdravstvene probleme.
Al Savah se u Gvantanamu nalazio od maja 2002. godine, gdje je prebačen nakon hapšenja u Avganistanu kada je bio član Al Kaide.
Prema dostupnim informacijama, on ima državljanstvo Egipta, koji je više puta tražio njegovo oslobađanje, kao i državljanstvo BiH koje je dobio zbog učešća u ratnim dejstvima.
Šesnaest zatvorenika iz Gvantanama prebačeno je u zemlje Bliskog istoka i druge države od početka godine, u jeku napora da se pokuša zatvoriti ovaj vojni zatvor do kraja mandata predsjednika SAD Baraka Obame, prenosi RSE.







0 Comments