Evropljani žele bolji pristup pravosuđu drugih država članica

by | okt 25, 2010 | Novosti | 0 comments

Tri četvrtine Evropljana (73 posto) želi da se preduzmu mjere koje će pomoći da lakše riješe pravne sporove i ostvare svoja prava u drugim državama članicama EU, pokazalo je novo ispitivanje Eurobarometra, čiji su rezultati objavljeni danas, povodom Evropskog dana građanskog pravosuđa.

Ispitivanje je pokazalo da 56 posto Evropljana smatra teškim pristup građanskom pravosuđu u drugoj državi članici, a samo ga 14 posto smatra lakim.

Njih 73 posto podržava uvođenje dodatnih mjera kako bi im se pristup olakšao, a 52 posto smatra da bi takve mjere trebalo sprovesti putem zajedničkih propisa na evropskom nivou.

Premda je samo dva posto ispitanika imalo pravni spor s osobom ili firmom iz druge države članice, devet posto misli da bi im se to moglo dogoditi u budućnosti.

Kada je riječ o prekograničnom porodičnom pravu, 68 posto Evropljana smatra da bi EU trebao da ima ulogu u sprovođenju nacionalnih propisa u slučajevima razvoda i finansijskih pitanja bračnih partnera iz dviju različitih država članica.

EU je u julu dala zeleno svjetlo da 14 država članica uvede propise koji će takvim parovima omogućiti da odaberu po čijem će se zakonu razvesti.

Takođe, 58 posto ispitanika podržava dodatne evropske mjere za poboljšanje priznavanja dokumenata među državama članicama, prenijela je agencija Fena.

0 Comments

Submit a Comment