Objavljeno: 01.12.2006, 21:50h
U novom ustavu Crne Gore treba da budu navedene Pravoslavna i Rimokatolička crkva, Islamska vjerska i ostale vjerske zajednice, smatra Mitropolija crnogorsko-primorska. Mitropolit Crnogorsko-primorski Amfilohije, sa članovima Episkopskog savjeta, razgovarao je skoro dva sata sa crnogorskim predsjednikom Filipom Vujanovićem u Predsjedničkoj rezidenciji na Cetinju. Prema riječima Amfilohija, crkve su po svojoj prirodi univerzalne i zbog toga im nije potrebno pridavati nacionalna obilježja. "Toga nema ni u jednom evropskom ustavu, a još manje u ustavu Evropske unije. Crna Gora, koja hoće da se integriše u evropsku zajednicu, mora da ispoštuje i svoju vjekovnu tradiciju, kao i ono što važi u svim zemljama, uključujući i one nastale poslije razjedinjenja bivše Jugoslavije", kazao je Amfilohije. Prema njegovim riječima, Vujanović je "pokazao razumijevanje za stavove crkve o ustavnim rješenjima koja se tiču vjerskih zajednica". "Mi smo uvjereni da će mišljenje Crkve biti ispoštovano, kao što je to bilo i prilikom donošenja prethodnog Ustava. To bi bilo i jedino normalno rješenje", ocijenio je mitropolit crnogotrsko-primorski. Amfilohije je prenio da se razgovaralo i o vraćanju nacionalizovane crkvene imovine, o čemu, prema njegovim riječima, postoji dugogodišnje obećanje iz Skupštine i Vlade o donošenju posebnog zakona. "Čini mi se da ni Zakon o vraćanju privatne imovine nije baš zaživio, ali vjerujemo da je to jedan od zadataka koji stoji pred novom Vladom i Skupštinom. To pitanje je vrlo bitno posebno poslije našeg uključenja u Partnerstvo za mir i druge evropske organizacije, jer je imovina svetinja", kazao je on. Amfilohije je rekao da je "ona, nažalost, prestala biti svetinja u vrijeme totalitarnog komunističkog sistema, a mi živimo okruženi posljedicama tog režima". "Prirodno je da ako Crna Gora hoće da postane istinski demokratska država koja poštuje ljudska prava, i u Ustavu i u zakonima ima odredbe primjerene Božjoj i ljudskoj pravdi i međunarodnim konvencijama", rekao je Amfilohije. Crnogorski predsjednik je primio crkvene velikodostojnike na njihov zahtjev. Mina
U novom ustavu Crne Gore treba da budu navedene Pravoslavna i Rimokatolička crkva, Islamska vjerska i ostale vjerske zajednice, smatra Mitropolija crnogorsko-primorska.
Mitropolit Crnogorsko-primorski Amfilohije, sa članovima Episkopskog savjeta, razgovarao je skoro dva sata sa crnogorskim predsjednikom Filipom Vujanovićem u Predsjedničkoj rezidenciji na Cetinju.
Prema riječima Amfilohija, crkve su po svojoj prirodi univerzalne i zbog toga im nije potrebno pridavati nacionalna obilježja.
"Toga nema ni u jednom evropskom ustavu, a još manje u ustavu Evropske unije. Crna Gora, koja hoće da se integriše u evropsku zajednicu, mora da ispoštuje i svoju vjekovnu tradiciju, kao i ono što važi u svim zemljama, uključujući i one nastale poslije razjedinjenja bivše Jugoslavije", kazao je Amfilohije.
Prema njegovim riječima, Vujanović je "pokazao razumijevanje za stavove crkve o ustavnim rješenjima koja se tiču vjerskih zajednica".
"Mi smo uvjereni da će mišljenje Crkve biti ispoštovano, kao što je to bilo i prilikom donošenja prethodnog Ustava. To bi bilo i jedino normalno rješenje", ocijenio je mitropolit crnogotrsko-primorski.
Amfilohije je prenio da se razgovaralo i o vraćanju nacionalizovane crkvene imovine, o čemu, prema njegovim riječima, postoji dugogodišnje obećanje iz Skupštine i Vlade o donošenju posebnog zakona.
"Čini mi se da ni Zakon o vraćanju privatne imovine nije baš zaživio, ali vjerujemo da je to jedan od zadataka koji stoji pred novom Vladom i Skupštinom. To pitanje je vrlo bitno posebno poslije našeg uključenja u Partnerstvo za mir i druge evropske organizacije, jer je imovina svetinja", kazao je on.
Amfilohije je rekao da je "ona, nažalost, prestala biti svetinja u vrijeme totalitarnog komunističkog sistema, a mi živimo okruženi posljedicama tog režima".
"Prirodno je da ako Crna Gora hoće da postane istinski demokratska država koja poštuje ljudska prava, i u Ustavu i u zakonima ima odredbe primjerene Božjoj i ljudskoj pravdi i međunarodnim konvencijama", rekao je Amfilohije.
Crnogorski predsjednik je primio crkvene velikodostojnike na njihov zahtjev.
Mina
Predsjednik SAD Džozef Bajden je izjavio kasno sinoć da je potpisao zakon koji dozvoljava skidanje povjerljivosti dokumenata o porijeklu pandemije korona virusa koji se prvo pojavio u Kini.
Zašto više vjerujemo rečenicama koje se rimuju?
Gradonačelnica Pariza An Idalgo uputila je pismo kabareu Mulen Ruž u kome od uprave te kuće zahtijeva da više ne koriste divlje životinje u svojim tačkama.
Predsjednik SAD Džozef Bajden je izjavio kasno sinoć da je potpisao zakon koji dozvoljava skidanje povjerljivosti dokumenata o porijeklu pandemije korona virusa koji se prvo pojavio u Kini.
Zašto više vjerujemo rečenicama koje se rimuju?
Gradonačelnica Pariza An Idalgo uputila je pismo kabareu Mulen Ruž u kome od uprave te kuće zahtijeva da više ne koriste divlje životinje u svojim tačkama.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.