Objavljeno: 21.06.2004, 15:08h
Sta su poslednja dva ministra odbrane ucinila u cilju usmeravanja strukture vojnog budzeta kako bi dobili malu, a tehnicki i tehnoloski modernu i efikasnu vojsku?
Sta su poslednja dva ministra odbrane ucinila u cilju usmeravanja strukture vojnog budzeta kako bi dobili malu, a tehnicki i tehnoloski modernu i efikasnu vojsku?
Piše: Dragomir Djordjevic
Sta su poslednja dva ministra odbrane ucinila u cilju usmeravanja strukture vojnog budzeta kako bi dobili malu, a tehnicki i tehnoloski modernu i efikasnu vojsku? Sudeci po strukturi budzeta u 2003. i 2004, kada se procenat za opremanje i modernizaciju smanjuje, dolazimo do odgovora – nista!
Sloboda je osnovna potreba drustva. Bez zadovoljenja ove potrebe nema ni zadovoljenja drugih potreba. Zadovoljenje bilo koje potrebe, pa i potrebe slobode, podrazumeva izvesnu cenu. Posto je odbrana drzave javno dobro, to celo drustvo, i svaki njegov clan, moraju da preuzmu troskove, s obzirom na njihove ekonomske sposobnosti.
Cena slobode ispoljava se kroz oblik vojnog budzeta. Visina vojnog budzeta zavisi od vise faktora, medju kojima su najvazniji: ekonomska moc zemlje, merena bruto domacim proizvodom; medjunarodni standardi izdvajanja za potrebe odbrane; nacin obracuna bruto domaceg proizvoda (kljucne odluke o ekonomskoj politici, kakva je, na primer, velicina budzeta, fakticki se u nas donose u „informacionom polumraku”, na osnovu nepotpunih i nepouzdanih statistickih podataka).
Pretpostavka realnog finansiranja potreba odbrane jeste stabilnost opsteg nivoa cena na godisnjem nivou. Visina vojnog budzeta u poslednjih desetak godina je iznad 4,5 odsto bruto domaceg proizvoda, sto je mnogo vise od procenta izdvajanja za vojni budzet u trzisno razvijenim zemljama Evrope i naseg okruzenja.
Drugo, vazno pitanje za normalno funkcionisanje odbrane je tekuca struktura vojnog budzeta. Odstupanje vazece strukture budzeta od standarda ilustruju podaci iz 2002:
Standardna struktura
25-30% – tekuci izdaci
30-35% – licni rashodi
25-35% – opremanje i modernizacija
Nasa struktura
37% – tekuci izdaci
53% – licni rashodi
10% – opremanje i modernizacija
Osnovne karakteristike prezentiranih podataka su: visok nivo troskova personala (53 odsto); visok nivo tekucih rashoda (37 odsto) i nizak nivo troskova za opremanje i modernizaciju (10 odsto).
Kada se ovome doda nerealna jedinicna cena licnih rashoda, koja je za vise od dva puta manja od zakonski propisane i ekonomski realne kada je rec o licnoj zaradi – dolazimo do zakljucka da je struktura budzeta nepravilna.
Prirodno pitanje koje postavljaju poreski obveznici glasi: sta su poslednja dva ministra odbrane ucinila u cilju usmeravanja strukture vojnog budzeta kako bi dobili malu, a tehnicki i tehnoloski modernu i efikasnu vojsku?
Sudeci po strukturi budzeta u 2003. i 2004, kada se procenat za opremanje i modernizaciju smanjuje, dolazimo do odgovora – nista!
Ekonomski gledano, osnovni zadatak poslednja dva ministra odbrane bio je direktna kontrola nabavno-finansijske funkcije sistema odbrane.
Ministar Velimir Radojevic kontrolu je vrsio birajuci kadar po kriterijumu „skolsko-komsijskog poverenja”. Strucnost, informisanost, drustvene i strucne reference bile su mu nepoznata kategorija.
Ministar Boris Tadic je kontrolu vrsio birajuci kadar tako sto je koristio dva kriterijuma. Prvi kriterijum je poznavanje odredbi Zakona o javnim nabavkama. I laiku je jasno da se u formalno pravnom smislu tu nema sta prigovoriti, ali ljudima koji su upuceni u ovu problematiku ostaju nejasna pitanja sta je sa morfologijom trzista i kvalifikacionom strukturom zaposlenih u nabavnoj funkciji u uslovima nepravilne trzisne strukture, sta je sa skladnim spojem tehnicko-tehnoloske, takticke, ekonomske i pravne kvalifikovanosti zaposlenih u Upravi za javne nabavke Ministarstva za odbranu. Da li postoji ijedan zaposleni u novouspostavljenoj Upravi koji je kvalifikovan da utvrdjuje cene i vrednuje rad u uslovima bilateralnog monopola?
Drugi kriterijum, mozda vazniji od prvog, bio je „zeleno svetlo” njegovih savetnika. Jedno je sigurno – mladjani savetnici nisu dovoljno poznavali mehanizme i karakteristike funkcionisanja hijerarhijskih sistema.
Kriterijum „zeleno svetlo” mladjanih savetnika zasluzuje iznad svega psiholosku analizu. Ministar Tadic, psiholog po obrazovanju, verovatno dobro razume kosmar nastao na ovoj relaciji.
Stabilan i uravnotezen vojni budzet je pretpostavka normalnog funkcionisanja odbrambenog sistema zemlje i najbolja garancija da su drzavne finansije zdrave i da je ekonomsko stanje zemlje stabilno.
Odbrana u savremenim uslovima zahteva skladan odnos sa nacionalnom ekonomijom, kao i takvu sopstvenu organizaciju i funkcionisanje kojim se obezbedjuje najvisa moguca odbrambena efikasnost sa realno raspolozivim sredstvima.
Poruka novom ministru odbrane Davinicu bila bi da kosmar izazvan kriterijumima prethodnih ministara odbrane u kreiranju kadrovske strukture u nabavno-finansijskoj funkciji sistema odbrane mora odmah anulirati, jer je to osnovna pretpostavka bilo kakvog uspeha.
Ljudi na celnim mestima nabavno-finansijske funkcije moraju imati adekvatnu radnu biografiju.
U formiranju vojnog budzeta po navedenim standardima treba ukljuciti: transferne rashode (penzije vojnih i civilnih lica); troskove radnih i tehnickih kapaciteta remontnih zavoda, gradjevinske operative, kao i vojne industrije; troskove ustanova koje se bave ishranom pilota, specijalaca, diverzanata, odevanjem staresina, samackim smestajem, vojnim hotelima i „vojnom” poljoprivredom.
Iz ugla drustvenog blagostanja ne moze se dozvoliti da se budzetski finansira fabrika koka u Morovicu, a da zlata vredna ustanova „Karadjordjevo”, sa 7.000 hektara obradive povrsine, kompletnom preradjivackom infrastrukturom, 4.000 hektara lovno-sumskih povrsina i ergelom, bude u situaciji da radnici ne primaju platu vise meseci i da koristi manje od 30 odsto ukupnih kapaciteta.
U svakom slucaju, biti ispod nivoa proizvodnih mogucnosti znaci „pociniti zlocin ekonomske neefikasnosti”.
Za vojnodohodovne ustanove napisana je Studija o modelu funkcionisanja u uslovima promene ekonomskog sistema zemlje. Na izradi studije radilo je vise istaknutih strucnjaka, koji su objedinili vojnu i ekonomsku dimenziju i nadjeno je najbolje resenje. Zasto taj model nije u funkciji?
Dragomir Djordjevic, profesor mikroekonomije, ekspert za ocenu programa u vojnoj industriji
Politika
Više od 35.000 slučajeva majmunskih boginja registrovano je u 92 zemlje i teritorije u svijetu, što je porast od 20 odsto u odnosu na prethodnu nedjelju, dok je broj smrtnih slučajeva 12, saopštio je danas generalni direktor Svetske zdravstvene organizacije (SZO) Tedros Adhanom Gebrejesus.
Bivšoj ministarki prosvjete Vesni Bratić poništen je diplomatski pasoš.
Poslanici Demokratskog fronta (DF), Demokrata, Pokreta za promjene (PzP), Demosa, Prave i Ujedinjene Crne Gore, podnijeli su danas predlog za razrješenje predsjednice Skupštine Danijele Đurović.
Više od 35.000 slučajeva majmunskih boginja registrovano je u 92 zemlje i teritorije u svijetu, što je porast od 20 odsto u odnosu na prethodnu nedjelju, dok je broj smrtnih slučajeva 12, saopštio je danas generalni direktor Svetske zdravstvene organizacije (SZO) Tedros Adhanom Gebrejesus.
Bivšoj ministarki prosvjete Vesni Bratić poništen je diplomatski pasoš.
Poslanici Demokratskog fronta (DF), Demokrata, Pokreta za promjene (PzP), Demosa, Prave i Ujedinjene Crne Gore, podnijeli su danas predlog za razrješenje predsjednice Skupštine Danijele Đurović.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.